آموزش ارتباطات سازمانی

آموزش ارتباطات سازمانی چه تاثیری بر رضایت شغلی دارد؟

آموزش ارتباطات سازمانی یک عنصر بسیار حیاتی و قابل توجه است که علاوه بر به وجود آوردن اشتیاق همکاری در محیط کاری، بر عملکرد و مهارت کارکنان یک سازمان نیز تاثیر می‌گذارد. امروزه ارتباطات سازمانی نسبت به گذشته اهمیت بیشتری پیدا کرده تا حدی که آنرا قلب کسب و کار‌های مختلف می‌خوانند. آموزش و گسترش ارتباط سازمانی میان کارکنان می‌تواند علاوه بر مزایای بسیاری، رضایت شغلی سازمان‌ها را نیز در پی داشته باشد، با ما همراه باشید تا با تمام کد‌های کاری موثر مرتبط با ارتباط سازمانی آشنا شوید.

 

اهمیت ارتباطات سازمانی بر رضایت شغلی

تمام متخصصان منابع انسانی و مدیران سازمان‌های مختلف با مشاهده تاثیر ارتباطات سازمانی به این نتیجه رسیده اند که آموزش ارتباطات سازمانی، استراتژی تجاری بسیار ضروری برای رضایت و دریافت نتیجه‌ موثر و پرسود برای آینده یک کسب و کار می‌‌باشد. با یک استراتژی ارتباط سازمانی رسمی و جامع، سازمان‌ها می‌توانند اطمینان حاصل نمایند که:

 • پیام‌ها و اهداف مد نظرشان به صورت شفاف و منسجم میان کارکنان توزیع می‌شود.
 • روحیه، رضایت و مشارکت کارکنان افزایش می‌یابد.
 • احتمال سوء تفاهم‌ها در میان کارکنان کاهش می یابد.
 • با ساده تر شدن ارتباطات میان کارکنان، علاوه بر افزایش رضایت شغلی آنها، سود سازمان نیز به دلیل وفاداری کارکنان بر سمتی که در محل کار دارند، افزایش می‌یابد.

 

با استراتژی موثر بر ارتباطات سازمانی آشنا شوید

برای گسترش ارتباطات سازمانی، مدیران می‌بایست همزمان با آموزش ارتباطات سازمانی آنهارا با ارزش‌ها و اهداف شغلی خود پیوند دهند.

یک استراتژی ارتباطی موثر از عناصر زیر تشکیل شده است:

 • ارتباطات سازمانی اغلب از بالا به پایین یعنی توسط رئیس سازمان تنظیم و به تمام کارکنان منتقل می‌شود.
 • شبکه های ارتباطی، دومین چالشِ ارتباطات سازمانی هستند که مدیران باید تصمیم بگیرند که کدام روش ارتباطی برای انتقال پیام‌هایشان به کارکنان موثر تر است، به عنوان مثال ارسال پیام از طریق ایمیل تاثیر بیشتری دارد یا شرکت در جلسات حضوری؟

مهم ترین استراتژی‌ ارتباط سازمانی:

 • از اعتباری که به برند سازمان خود می‌دهید، بین کارکنان وفاداری ایجاد کنید و از اعتماد آنها محافظت کنید.
 • برای ایجاد یک برند سازمانی قوی، برنامه بروزی را برای کسب و کار خود بسازید.
 • به کارکنان خود گوش دهید و ایده‌های آنهارا درنظر بگیرید.

 

مهم ترین نکات ارتباطات سازمانی

استراتژی‌ها و مهارت‌های ارتباطات سازمانی نقش بسیار مهمی در موفقیت کسب و کارتان دارند. شاید برای برخی شرکت‌ها هنوز موضوع ارتباطات اولویت نباشد، اما با یادگیری آموزش ارتباطات سازمانی می‌توانید محیط کاری بهتری برای کارکنانتان به وجود ‌آورید و در نتیجه رضایت شغلی، درآمدتان افزایش می‌یابد.

در ارتباطات خود شفاف باشید

شفافیت در ارتباطات سازمانی همیشه دغدغه اصلی کارکنان بوده است. زیرا بیانگر سطح احترام، اعتماد و صداقتی است که افراد برای همکاران خود اختصاص می‌دهند و در نهایت به کاهش سوء تفاهمات و افزایش بهره وری کمک می‌کند.

به صدای کارکنان خود گوش دهید

همانطور که قبلتر اشاره کردیم، با گوش دادن به کارکنان خود، به آنها کمک می کنید تا به تصویر واضح تری از مسائلی که در محل کارشان وجود دارد، برسند و خیلی زود می‌بینید که اشتراک گذاری ایده ها و ترویج همکاری چقدر میان کارکنانتان افزایش می‌یابد.

کارکنان شما منابع ارشمند اطلاعاتی هستند که با ایجاد ارتباطات دو طرفه ممکن است در برخی پروژه‌های سخت راه حل‌های نوآورانه ای ارائه دهند، بنابراین سعی کنید همیشه به صدای کارکنان خود گوش دهید.

کارکنان را برای برقراری ارتباط با اعضای با سمت بالاتر تشویق کنید

یکی از رمز های ارتباطات سازمانی هم سطح کردن احساسات اعضای سازمان است تا ارتباطات داخلی قوی شوند. به کارکنان خود اعتماد به نفس بدهید تا در صورت نیاز بتوانند با اعضای رده بالا نیز صحبت کنند و ایده‌های خود را به راحتی بیان کنند.

کارکنان خود را تشویق کنید

بدون تشویق، انگیزه کارکنانتان خیلی زود کاهش می‌یابد. از ابتدا به کارکنان خود این اطمینان را بدهید که استراتژی ارتباطات سازمانی شما، همکار آنهاست و آنها می‌توانند با کمک آن هر زمانی درمورد تغییرات جدید یا هر موضوع دیگری سوال بپرسند – از هر شخصی و با هر سمتی.

از لحن ثابت مخصوص محل کار استفاده کنید

از لحن صدای ثابتی برای ارتباطات سازمانی استفاده کنید. هر پیامی که از سازمان شما منتقل می‌شود، از طریق هر شبکه ای، باید سازگار با دستورالعمل‌های برنامه ریزی شما باشد که روش های زیادی برای برقراری ارتباط با کارکنان و مشتریان وجود دارد که استفاده از آنها به ساده سازی ارتباطاتتان کمک می کند. همچنین، شما می‌توانید برای زمان استفاده از کانال‌های ارتباطی مختلف نیز دستورالعمل هایی را تعیین کنید. به عنوان مثال، می توانید تعیین کنید از ایمیل برای اطلاعیه‌های عمومی و برای موارد حساس ارتباطات چهره به چهره داشته باشید. برخی از کانال‌های ارتباطی عبارتند از:

 • کنفرانس ویدیویی: گاهی به کارکنان خود اجازه دهید تا از خانه نیز کار کنند، کنفرانس‌های ویدیویی به آنها کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را افزایش دهند و با هرشرایطی بتوانند پروژه های سازمان را تحویل دهند.
 • پیام‌رسان‌های داخلی: شما می توانید از این شبکه‌ها برای مطلع کردن کارکنانتان از خبر هایی مانند تعطیلات یا ساعت برگزاری جلسات استفاده کنید.
 • تلفن: تماس گرفتن یک روش ارتباطی سنتی است، اما همچنان در بسیاری از محیط های کاری استفاده می‌شود. این می‌تواند برخلاف ایمیل‌ و پیام، ارتباطات را در یک بازه زمانی کوتاه تسریع نماید.
 • ایمیل: ایمیل نیز یک ابزار ارتباطی سریع است که به خوبی اطلاعات را بین اعضای سازمان پخش می کند. با اینحال، باید ها و نباید‌های پیام های ایمیلی را از قبل بین کارکنان خود مشخص کنید. به عنوان مثال، به دلیل خطر هک، اطلاعات محرمانه را از طریق ایمیل ارسال نکنید.

 

نقش افراد در ارتباطات سازمانی

همه افراد در سازمان نقشی را در ارتباطات ایفا می‌کنند:

 • مدیر عامل و مدیران ارشد، مسئول تنظیم مسیر اصلی ارتباطات سازمانی هستند که در نهایت مبتنی به اهداف سازمان می‌شود. این رهبران کلیدی به دلیل اهمیت نقش خود می‌بایست حتما اصلی ترین آموزش ارتباطات سازمانی را ببینند.
 • سرپرست‌های تیم نیز نقش حیاتی در ارتباطات دارند، به ویژه در محیط های کاری شلوغ!
 • یکی از مزایای ارتباطات سازمانی این است که همه کارکنان می‌توانند درمورد نگرانی ها و مسائلی که باعث ناراحتیشان در محیط های کاری می‌شود به راحتی صحبت کنند.

 

جمع بندی

به گفته دکتر پرستو اسلامی، یکی از مهم ترین رمز‌های آموزش ارتباطات سازمانی، افزایش توانایی پاسخگویی به مسائل مختلف کارکنان و سپس رضایت شغلی آنهاست. دلیل اصلی برقراری ارتباط سازمانی بهتر این است که کارکنان بتوانند راحت تر صحبت کنند و در محل کار خود آسوده باشند. با شرکت در کوچینگ سازمانی به فرآیند‌های مدیریت ارتباط سازمانی خوبی دست می‌یابید که فرهنگ سازمانیتان را بهبود می‌بخشد که در نتیجه خیلی زود تغییرات مثبتی در شرایط کاریتان به وجود خواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.