کوچینگ کارمند ناکارآمد

چگونه کوچینگ سازمانی به یک کارمند ناکارآمد کمک می کند؟

عملکرد ضعیف یکی از مشکلات رایج بین کارکنان سازمان ها است و هر کارمند مشکلات منحصر به فرد خود را دارد. دانستن نحوه مدیریت این موقعیت ها با رویکردی ثابت می تواند از افت بهره وری تیم شما جلوگیری کند.کوچینگ کارمند ناکارآمد یکی از بهترین روش هایی است که با کمک آن می توانید، عملکرد ضعیف آنها را در محل کار برطرف کنید.

 

چطور کارمند ناکارآمد را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص کارمندان ناکارآمد شما باید نسبت به شرایط و رفتاری که ممکن است نشان دهنده مشکلات عملکردی باشد، آگاه باشید. ناامیدی و بی علاقگی اغلب با کم کاری همراه است و با چند رفتار و علائم بارز قابل تشخیص است.

مهمترین نشانه های عملکرد ضعیف کارمندان عبارتند از:

  • عدم توجه به وظایف و مسئولیت ها
  • افت خروجی و کیفیت کار
  • تأخیر یا غیبت مکرر
  • رفتار ناامیدانه یا رفتار غیرحرفه ای
  • کاهش تعامل با همکاران

به محض اینکه متوجه شدید کارمندی ضعیف عمل می کند، باید اقدام کنید. مهمترین کاری که برای شروع باید انجام دهید، مستند کردن رفتارها و اعمالی است که نشان می دهد کار خود را به درستی انجام نمی دهند و انتظارات را برآورده نمی‌کنند.

سپس باید رفتارهای مشکل‌سازی که مشاهده کرده‌اید را با نزدیک شدن به کارمند و برنامه ریزی یک جلسه خصوصی و انفرادی برای رسیدگی به وضعیت و کسب آگاهی از دیدگاه آنها برطرف کنید.

اگر از کوچینگ عملکرد کارمند کمک بگیرید،

معمولا باید مراحل زیر را برای برطرف کردن این مشکلات طی کنید:

 جلسه ای برگزار کنید و سوالاتی بپرسید تا مشخص شود چه عاملی باعث عملکرد ضعیف کارمند می شود

اینکه تصور کنید از قبل می دانید علت اصلی عملکرد ضعیف کارمند چیست، اشتباه است. برای اینکه دلایل واقعی ناکارآمد بودن افراد را پیدا کنید، باید لحن مناسبی برای جلسه بگذارید و سوالات درست بپرسید.

جلسه انفرادی باید در مکانی برگزار شود که بدون وقفه و حواس پرتی باشد. اصلا موضع اتهام زدن به خود نگیرید، جلسه را با توصیف نمونه‌های مشخصی از عملکرد ضعیف کارمند و نحوه تأثیر آن بر بقیه اعضای تیم و شرکت شروع کنید.

سپس می‌توانید به کشف عواملی که منجر به عملکرد ضعیف کارکنان می‌شود و اینکه چگونه شما به‌عنوان مدیر یا شرکت ممکن است در این وضعیت نقش داشته باشید، ادامه دهید.

 

3. وظایف شغلی را مرور کنید

اطمینان حاصل کنید که کارمند انتظارات شما و عملکرد هایی که نیاز به بهبود دارد را درک می کند. کوچینگ عملکرد کارمند به آنها در مورد تمام وظایف مربوطه و استانداردهایی که کارمند باید آنها را انجام دهد آموزش می دهد. کارمندان باید بدانند که اهداف سازمان چیست و کدام عملکد آنها موجب عقب افتادگی سازمان شده است، بنابراین جایی برای تفسیر نادرست وجود ندارد. به طور کلی، مشخص کردن آنچه باید در کار انجام شود به کارمند کمک می کند تا روی آنچه باید برای آن تلاش کند تمرکز کند.

 

4. انتظارات کارکنان را براورده کنید

اگر انتظارات یک کارمند در شغلش محقق نشده باشد، ممکن است تمام توانایی خود را برای انجام کارها به کار نگیرد. آنها ممکن است انتظارات خاصی برای دریافت پاداش، پیشرفت شغلی، اخلاق و ارزش های کارفرما، امنیت شغلی و غیره داشته باشند که براورده نشده اند.

 

5. با هم یک برنامه عملی تهیه کنید

هنگامی که شما و کارمندتان در مورد مسائل و علل عملکرد ضعیف صحبت کردید، می توانید یک برنامه عملی برای رسیدن به یک راه حل برنامه ریزی کنید. کوچینگ عملکرد کارمند می تواند پیشنهاداتی برای رفع مشکل ناکارآمد بودن او ارائه دهد و کارمند را تشویق کند تا اهداف خود را تعیین کند و توصیه های خود را ارائه دهد.

 

6. از بررسی و پیگیری منظم کوچینگ کارمند ناکارآمد اطمینان حاصل کنید

این احتمال وجود دارد که بهبود عملکرد یک کارمند ناکارآمد مدتی طول بکشد و شما باید زمان معقولی را به کارمند بدهید تا بتواند عملکرد خود را اصلاح کند. جلسات روزانه یا هفتگی را برای نظارت بر پیشرفت کارمند و تشویق به رشد بیشتر برنامه ریزی کنید. به کارمند فرصت های زیادی بدهید تا توضیح دهند که اخلاق کاری آنها چگونه در حال توسعه است و چه موانعی برای آنها چالش برانگیز است.

 

7. پیشرفت عملکرد کارمند ناکارامد را تشخیص دهید

اگر از یک کارمند ناکارآمد بخواهید که پیشرفت کند اما او را تشویق نکنید، ممکن است انگیزه خود را از دست بدهد. همانطور که کارمند شروع به پیشرفت می کند، در مورد تغییری که متوجه آن شده اید صحبت کنید. آنها را به خاطر تلاششان تحسین کنید و به طور خاص به آنچه انجام داده اند و تأثیر مثبت آن اشاره کنید.

کوچینگ عملکرد کارمند به مدیران آموزش می دهد تا به کارمندان در مورد توانایی های شان اعتماد کنند و به آنها برای تلاش بیشتر کمک کنند. به این ترتیب، آنها به خاطر نقاط قوت و اعتمادی که به آنها کردید از شما قدردانی می کنند و می دانند که شما می خواهید موفقیت آنها را ببینید و باور دارید که می توانند.

 

8. آموزش را در کوچینگ کارمند ناکارآمد در نظر بگیرید

یادگیری در محل کار از طریق تعاملات روزانه یک راه عالی برای بهبود عملکرد کارمند است. وارد کردن یادگیری به جریان کار روزمره از طریق روش های آموزشی مختلف مانند یادگیری خرد، مربیگری خرد و مربیگری عملکرد یکی از برترین گرایش های منابع انسانی در سال 2023 است .

مدیرانی که کوچینگ عملکرد کارمند را درک می‌کنند می‌توانند کارمندان را به سمت راه های جدید برای انجام بهتر کارشان راهنمایی کند.

 

9. بازخورد ارائه دهید

ارائه بازخورد سازنده به کارمند ناکارآمد که در تلاش برای بهبود عملکرد خود است ضروری است. کوچینگ عملکرد کارمند به آنها کمک می کند پیشرفت خود را ببینند و مهارت هایی نیاز به توسعه دارند آگاه شوند. در این بازخوردها می توانید در مورد اینکه چگونه عملکرد کارمند بر دیگران تأثیر گذاشته است نیز اطلاعاتی ارائه دهید.

 

جمع بندی

کوچینگ عملکرد کارمند ناکارآمد می‌تواند فرآیندی زمان‌بر باشد، اکثر کارکنانی که عملکرد ضعیفی دارند، از تلاش مشترک با مدیران استقبال می‌کنند که آنها را راهنمایی می‌کند تا کار خود را بهتر انجام دهند.

هنگامی که متوجه شدید که چه عاملی باعث کم کاری می شود، می توانید یک برنامه عملی برای کوچینگ کارمند ناکارآمد ارائه دهید. حفظ ارتباطات سازمانی و نظارت بر پیشرفت کارمندان تان، بهترین راه برای تبدیل یک کارمند ضعیف به عضوی سازنده در تیم است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.