آموزش کوچینگ فردی توسط دکتر پرستو اسلامی کوچ

آموزش کوچینگ فردی توسط دکتر پرستو اسلامی کوچ

بسیاری از افراد امروزه معتقد هستند که ما در زمینه توسعه فردی و سازمانی به یک کوچ برای هدایت صحیح در طول این مسیر ها نیاز داریم و یا حتی دسته ای از افراد که کوچ توسعه فردی هستند، با توجه به در خواست های زیاد برای درخواست کوچ بودن آن ها، به ایده ای رسیدند که دوره هایی با محتوای آموزش کوچینگ فردی به وجود بیاورند و به افراد مربیگری آموزش دهند.

امروز در این مقاله ابتدا می خواهیم به موضوع کوچینگ فردی مراجعه کنیم و همچنین با روش آموزش کوچینگ فردی توسط دکتر پرستو اسلامی کوچ آشنا شویم و دوره آموزشی ایشان را بررسی کنیم.

اگر نمی‌دانید معنی کوچینگ و کاربرد آن چیست، می‌توانید مقاله دیگر ما را در سایت با موضوع مهارت کوچینگ چیست را مطالعه کنید.

 

کوچینگ فردی چیست؟

 

آموزش کوچینگ فردی، شما را برای دستیابی به اهداف مرتبط حرفه ای، توسعه و بهبود عملکرد و در عین حال تمرکز بر کل فرد، پشتیبانی می کند.

به گفته دکتر پرستو اسلامی کوچ، کوچینگ فردی یک روش گفت و گو است که بر اساس روانشناسی و روانکاوی می باشد که در نهایت هدف این گفت و گو این است که به مهارت و توانمندی افراد و همچنین استعداد آن ها در زمینه کاری و شغلیشان و یا حتی در زندگی شخصی را شکوفا کند.

در اصل پایه کوچینگ فردی به ایجاد خود باوری و خود آگاهی فرد کمک می کند که این دو عامل باعث تغییر زندگی افراد می شود و به نوعی متحول می شوند تا از چیزی که هستند به چیزی که می خواهند تبدیل شوند.

نمونه هایی از اهداف مربیگری فردی وجود دارد که می توان آن ها را این‌ گونه بیان کرد:

  • نیاز به رشد و یا توسعه شخصی (به عنوان مثال در رهبری یا مدیریت).
  • انتخاب یا تغییرات شغلی
  • پشتیبانی در مدیریت و اولویت بندی حجم کاری شما
  • بهبود بخشیدن روش ارتباطی شما با دیگران

 

 

هدف کلی کوچینگ فردی چیست؟

 

هدف کلی و اصلی کوچینگ فردی، به حداکثر رساندن عملکرد افراد از طریق کمک به فرد برای رسیدن او به اوج پتانسیل و استعداد خود است و همچنین اهداف کوچینگ شامل توسعه رهبری و مدیریت، ایجاد نظم و انضباط شخصی، ایجاد سیستم خود باوری و خود آگاهی، ایجاد انگیزه و بهبود خود آگاهی است.

 

چرا کوچینگ فردی مهم است؟

 

کوچینگ فردی امروزه یک موضوع مهم در زندگی و کار است زیرا که این فرآیند می تواند به رشد افراد در طیف وسیعی از نیازها کمک کند و حتی می تواند در بخش شخصی زندگی برای آن ها مفید باشد.

همانطور که در قسمت بالا تر بیان کردیم، کوچینگ برای افزایش اعتماد به نفس، بهبود عملکرد و ایجاد مهارت های ارتباطی موثر شناخته شده است و همچنین مزایای کوچینگ فردی می تواند حتی گسترده تر و خاص تر برای یک فرد باشد.

 

آموزش کوچینگ فردی چه کارایی دارد؟

 

کوچینگ فردی یکی دیگر از موارد کوچینگ در دسته های مربیگری می باشد که به نوعی زیر مجموعه ی لایف کوچینگ یا همان کوچینگ زندگی می باشد.

یادگیری کوچینگ فردی می تواند به زندگی شخصی شما کمک شایانی کند؛ شما با یادگیری این دسته از کوچینگ نیز مهارت سلف کوچینگ (یکی از انواع کوچینگ) را نیز می آموزید که توانایی حل مشکلات با مدیریت و هدایت خود را به ما می‌دهد، توانایی رسیدن به هدف ها، شناسایی استعداد ها و رشد شخصیتی به ما می‌دهد.

سلف کوچینگ (کوچینگ خود) باعث می‌شود که در شما توانایی ایجاد تغییرات تاثیر گذار و بزرگ به وجود بیاید و دیگر نیازی به فرد دیگر در حل مشکلات خود نداشته باشید.

همچنین شما با آموزش و یادگیری این مهارت می‌توانید به زندگی افراد دیگر نیز کمک کنید. شما می‌توانید با آموزش دیدن در کوچینگ فردی، به افراد در کسب و کارشان و رشد شخصیتی آن ها راهنمایی هایی برسانید.

با کوچینگ فردی می توانید به افراد کمک کنید تا در مسیر پیشرفت خود سریع تر پیش بروند و به اهداف مشخص خود برسند.

آموزش کوچینگ فردی از زبان دکتر پرستو اسلامی کوچ

 

دکتر پرستو اسلامی کوچ که خودشان نیز یک کوچ در زمینه توسعه فردی و توسعه سازمانی مشغول به مراجعه و مشاوره به افراد در زمینه های مختلف هستند؛ دوره ای را محیا دیده اند که به افراد مشتاق به آموزش کوچینگ در زمینه فردی کمک می‌کند که این دوره در زندگی شخصی افراد نیز نقش به سزایی دارد که این دوره در سایت ایشان در حال بارگذاری در قسمت دوره کوچینگ می باشد.

در آموزش کوچینگ فردی وظیفه فرد کوچ این است که از مراجعه کننده حمایت کند تا او بتواند از دریافت راهنمایی ها و با آموزش های لازم هدف های حرفه ای و شخصی اش را بدست آورد.

آموزش کوچینگ نیاز به دانش خاصی و درس به خصوصی ندارد ولی فرد کوچ باید دانش لازم در رابطه با بحث کوچینگ کسب و کار و شغلی دانش کافی و به اندازه ای برای راهنمایی داشته باشد.

 

اصول و الزامات کوچینگ در آموزش کوچینگ فردی

 

آموزش کوچینگ معمولا اصول مشخص و مهمی دارد که هر کوچی در هنگام آموزش خود باید این الزامات را به طور کامل یاد بگیرد تا بتواند راهنمایی های خود‌ را به مراجعان به درستی و سادگی بیان کند:

  • توسعه دادن باورهای اصلی و مهارت ها و همچنین به دست آوردن قدرت درک بالا
  • برطرف کردن مانع های اصلی در رسیدن به یک کوچینگ درجه عالی
  • کسب کردن توانایی برای پرسیدن سوالات مهم و قدرتمند که منجر به یافتن جواب های کلیدی و ارزشمند می‌شود.
  • به وجود آوردن احساس اعتماد به نفس در فرد و افزایش سطح توانایی در کوچ کردن افراد در هر سطحی

فردی که بتواند این موارد را در کوچینگ یاد بگیرد و انجام دهد به عنوان یک راهنمای قوی و قدرتمند در مسائل های مختلف شناخته می‌شود که باعث رشد بسیاری در افراد مراجع در زمینه های مختلف می‌شود.

 

سخن آخر

 

همانطور که متوجه شدید کوچینگ فردی را به نوعی میتوان انواع کوچینگ ها در نظر گرفت.

در این نوع کوچینگ، فرد کوچ به فرد مراجع کمک می کند تا فرد در رسیدن به اهداف، رشد در زمینه شغلی یا فردی، کسب و کاری و بیزینس و همچنین ارتباطاتت مسائل را حل کند.

که در این فرایند با کار هایی چون پرسش و جواب، بحث های روشن و مفید و غیره کوچ به مراجع در رسیدن به این رشد و توسعه فردی کمک می‌کند.

همچنین شما می‌توانید با تهیه و گذراندن دوره های کوچینگ دکتر اسلامی، کوچینگ فردی و یا سازمانی را آموزش ببینید و در این زمینه هم به خود و به دیگران در زمینه های مختلف کمک کنید و یا حتی می توانید در مورد توسعه فردی و سازمانی از دکتر اسلامی مشاوره دریافت کنید.

 

منابع

 

https://mentoring-coaching.msf.org/en/coaching/individual-coaching/

https://beeleadership.com/en/portfolio-item/individual-coaching-sessions/

https://www.franckviscuso.com/en-gb/coaching-individuel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.