مراحل توسعه فردی

مراحل کوچینگ توسعه فردی از دیدگاه دکتر اسلامی کوچ

 

جلسات مشاوره کوچینگ توسعه فردی به شکل مکالمات هدفمندی بین شما و کوچ انجام می گیرد. مراحل مختلفی برای کوچینگ توسعه فردی وجود دارد که مربیان برای هدایت شما در مسیر موفقیت از آنها پیروی می کنند. در این مقاله، دکتر پرستو اسلامی کوچ، این مراحل را به طور کامل توضیح می دهد.

 

1. شفاف سازی آنچه می خواهید

اولین قدم برای توسعه فردی این است که دقیقاً آنچه را که می خواهید مشخص کنید.

این قدم در تعیین روند سایر مراحل کوچینگ توسعه فردی واقعا مهم است. دکتر اسلامی بیان می کند که مردم اغلب قبل از صحبت در مورد آنچه می خواهند، یا پیش از ترسیم اهداف شان، با توصیف آنچه امکان پذیر است، شروع می کنند. این روند، اشتباه است زیرا شما را از ابتدا با محدودیت مواجه می کند و به جای اینکه به اهداف الهام‌بخش و خلاقانه ای فکر کنید که واقعاً به شما انگیزه می‌دهند، احتمالاً با اهداف منفی و محدود از رسیدن به موفقیت ناامید می شوید.

دکتر اسلامی کوچ توضیح می‌دهد که اهداف نهایی که در این مرحله مشخص می شوند، الهام‌بخش سایر مراحل توسعه فردی هستند و در تمام جلسات بعدی به این اهداف توجه می شود.

 

2. ارزیابی اینکه در حال حاضر کجا هستید

کوچینگ توسعه فردی در حقیقت یعنی کمک به شما در جایی که الان هستید تا رسیدن به جایی که می خواهید باشید. اکنون که می دانید کجا می خواهید باشید، مربی می تواند به شما کمک کند تا به طور واقعی ارزیابی کنید که در حال حاضر کجا هستید و چقدر با هدف خود فاصله دارید.

در این مرحله کوچ توسعه فردی توجه شما را نه تنها به شرایط بیرونی، بلکه به فرآیندها و عادات درونی تان که ممکن است پیشرفت شما را به خطر بیندازند، جلب خواهد کرد.

 

3. بررسی منابع و گزینه ها از مهمترین مراحل کوچینگ توسعه فردی

در مرحله بعد، شما و مربیتان شروع به بررسی تمام منابع، گزینه‌ها و دوره‌های عملی می‌کنید که می‌تواند به شما در دستیابی به اهدافتان کمک کند.

مربی شما احتمالاً قوانین طوفان فکری را در اینجا دنبال می کند و به شما تاکید می کند که مهم است قضاوت های انتقادی را کنار بگذارید (مانند “من نمی توانم این کار را انجام دهم”) و فقط تا حد امکان ایده های بیشتری تولید کنید.

در این مراحل کوچینگ توسعه فردی شما باید منابع تان را شناسایی کنید. به گفته دکتر اسلامی، “منابع می توانند تجربیات شخصی، مربیان، افراد تاثیرگذار در زندگی شما، معلم، کتاب، نقاشی، موسیقی و غیره باشند.” منابع تمام چیزهایی هستند که از قدرت و الهام شان استفاده می کنیم. آنها ما را در مسیر رسیدن به هدف قرار می دهند و به ما کمک می کنند تا به اهدافمان برسیم.

پس از اینکه منابع خود را کشف کردید و راه‌های عملی ممکن را فهرست کردید، باید نگاهی انتقادی به گزینه‌های خود بیندازید تا هزینه‌ها و مزایای هر اقدام ممکن را در نظر بگیرید.

 

4. مراحل ایجاد یک برنامه عملی در کوچینگ توسعه فردی

گام بعدی این است که مربی به شما کمک کند تا برنامه ای طراحی کنید که شما را از جایی که الان هستید به جایی که می خواهید در آینده باشید، می رساند. شما مراحل اصلی را که باید برای توسعه فردی دنبال کنید، مشخص خواهید کرد. همانطور که  دکتر پرستو اسلامی کوچ  بیان می کند، شما “ایده ها را به یک تصمیم تبدیل خواهید کرد.”

در این برنامه، متوجه خواهید شد:

چه کاری قرار است انجام دهید و چه زمانی می خواهید آن را انجام دهید؟

چه نوع موانعی بر سر راه شما خواهد بود و به چه نوع حمایتی نیاز دارید؟

چگونه این برنامه به رسیدن شما به هدف کمک می کند؟

مربی شما همچنین انگیزه و تعهد تان را به این مراحل عملی توسعه فردی ارزیابی کرده و نتایج آن را تجزیه و تحلیل می کند.

پس از این جلسه کوچینگ، مراحل تصمیمات خود را برای توسعه فردی مکتوب می‌کنید تا تعهد بیشتری ایجاد کرده و بتوانید آن را پیگیری کنید.

 

5. القای انگیزه و تعهد از مراحل تاثیر گذار در کوچینگ توسعه فردی

در کل مراحل کوچینگ توسعه فردی، مربی شما تلاش خواهد کرد تا انگیزه و تعهد تان را در سطح بالایی نگه دارد.

انگیزه همیشه از درون سرچشمه می گیرد، بنابراین، کوچ با شما کار خواهد کرد تا از انگیزه های درونی خود بهره ببرید. همانطور که دکتر اسلامی کوچ می گوید: ارزش ها برای ما مهم هستند و عمیق ترین انگیزه ما را تشکیل می دهند.

مربی شما مطمئن می شود که کاملا به ارزش هایتان واقفید تا دلایل بیشتری برای ماندن در مسیر رسیدن به اهداف خود داشته باشید.

مربی شما همچنین به کشف و از بین بردن هر مانعی که سر راه شما قرار داشته باشد، مانند ترس ها یا باورهای محدود کننده تان کمک می کند.

 

6. کالیبره کردن و نگه داشتن شما در مسیر

مربی شما علاوه بر اینکه در مراحل کوچینگ توسعه فردی انگیزه شما را حفظ می کند، مطمئن می شود که در مسیر خود باقی خواهید ماند. متعهد شدن به یک برنامه عملی، آسان تر از پیگیری آن است. با استفاده از یک سری ابزار مربیگری، کوچ می تواند شما را در مسیر درست نگه دارد.

به عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود که در مورد تجربه خود یک گزارش بنویسید و باورها، ارزش ها، انگیزه ها و موانع را روی کاغذ بیاورید. با نوشتن در مورد این موارد، خودآگاهی و توانایی تنظیم مجدد برنامه هایتان را خواهید داشت.

شما احتمالاً در مورد پیشرفت تان به سمت اهداف یا اقداماتی که به آنها متعهد شده اید نیز گزارش هایی تهیه خواهید کرد.

 

7. جشن گرفتن موفقیت ها در طول طی کردن مراحل کوچینگ توسعه فردی

در طول مسیر، مربی شما مطمئناً پیروزی های تان را مشخص خواهد کرد. مردم اغلب بر روی آنچه می خواهند تغییر دهند یا آنچه در زندگی شخصی یا کاری آنها موثر نیست تمرکز می کنند. اما به همان اندازه مهم است که به اقداماتی که درست انجام می دهید توجه داشته باشید. این کار به شما اعتماد به نفس می دهد و انگیزه شما را حفظ می کند.

اگر می خواهید در مسیر رسیدن به اهدافتان از جلسات مشاوره و کوچینگ توسعه فردی حرفه ای بهره مند شوید، می توانید از راهنمایی های دکتر پرستو اسلامی کوچ کمک بگیرید.

 

 

https://www.valueaddedcoaching.com/coaching/life-coaching-process.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.