کوچینگ + توسعه فردی

coach چیست؟ آشنایی با کوچینگ + توسعه فردی

کوچینگ + توسعه فردی، یک رشته روان‌شناختی است که شامل فرآیندی از مشاوره و آموزش شخصی‌شده است که طی آن coach ، فرد را در رشد شخصی خود برای دستیابی به اهداف تعیین‌شده همراهی می‌کند. در طول این فرآیند، کوچ توسعه فردی به فرد کمک می کند تا توانایی ها و عملکرد خود را کشف و بهینه کرده، اعتماد به نفس خود را تقویت کند و توانایی ها یا استعدادهای نهفته خود را کشف کرده یا توسعه دهد.

بسته به اهدافی که هر فرد تعیین می کند، ممکن است لازم باشد در مورد موقعیت ها و روابط شخصی بحث شود تا موانع یا جنبه های خاصی از شخصیت فرد که مانع از پیشرفت او در عرصه های مختلف زندگی می شود، از بین برود. به این ترتیب، فرد با رهنمودهای کوچینگ + توسعه فردی به نتایج بسیار رضایت بخشی دست می یابد که رشد شخصی او را تسهیل کرده و به دستیابی به اهداف بلند مدت حرفه ای و شخصی کمک می کند.

 

چرا Coach توسعه فردی داشته باشیم؟

کوچینگ + توسعه فردی برای افرادی که بخواهند عزت نفس و انگیزه خود را تقویت کنند، به امکانات خود ایمان داشته باشند و در نتیجه به مسیر موفقیت دست یابند، مورد نیاز است. راهنمایی های Coach به فرد این امکان را می دهد که برای مثال اگر می خواهد شغل خود را تغییر دهد، روابط خود را با خانواده یا دوستان خود بهبود بخشد یا اگر می خواهد یک پروژه تجاری جدید را شروع کند، با پیگیری راه حل های موثر به اهداف خود دست یابد.

اگر احساس می کنید برای رسیدن به اهداف خود به مشاوره نیاز دارید مهم است که یک کوچ توسعه فردی استخدام کنید زیرا باید در مورد این فرآیند احساس انگیزه کنید و باور داشته باشید که می توانید به هر چیزی که می خواهید برسید.

 

کوچینگ + توسعه فردی شامل چه آموزش هایی است؟

Coach همیشه در کنار افراد است و راه رسیدن به موفقیت را در چند مرحله زیر برای فرد آسان می کند:

مشاهده

مشاهده پارادایم ها، باورها و رفتارهای جدید به عنوان جایگزینی برای رویارویی با چالش های جدید.

آگاهی

درک قدرت انتخاب، یادگیری تکنیک های جدید برای انتخاب موثرتر و مشاهده پیامدهای این انتخاب ها.

تعیین اهداف

تعیین اهدافی که باید به آنها دست یافت، به منظور ایجاد مسیر روشن تری به سوی آنها.

اقدام

پس از جمع آوری تمام اطلاعات در جلسات کوچینگ + توسعه فردی، اقدام انجام می شود. در این مدت مربی برای حل هر مشکلی که ممکن است پیش بیاید آماده است.

اندازه گیری

ارزیابی فاصله بین موقعیت فرد و اهداف آنها، اجازه می دهد تا تصمیمات اصلاحی گرفته شود.

 

دوره کوچینگ + توسعه فردی

در پایان دوره کوچینگ + توسعه فردی، مهم است که به استفاده از تکنیک های آموخته شده ادامه دهید و به یاد داشته باشید که اگر به امکانات خود ایمان دارید، می توانید هر کاری را که قصد انجام آن را دارید انجام دهید.

در روند کار برای رسیدن به این اهداف، یک coach به فرد کمک می کند تا اعتماد به نفس و عادات سالم ایجاد کند تا بتواند بر موانع رشد شخصی خود غلبه کند.

یک مربی توسعه شخصی فضای امنی را برای فرد فراهم می کند تا راه حل ها را امتحان کرده و مسیر مناسب را کشف کند. در عین حال، یک کوچ، فرد را مسئول می‌داند و به او انگیزه می‌دهد تا اقدامی رو به جلو انجام دهد.

طی جلسات کوچینگ + توسعه فردی، مربی پیشرفت فرد را دنبال می کند و به او کمک می کند تا تصویر بزرگتری را ببیند. مسیر موفقیت به ندرت یک خط مستقیم است. معمولاً بیشتر شبیه سیم یک جفت هدفون پس از فرورفتن آنها در جیب تان و چند دقیقه بعد بیرون آوردن آنها به نظر می رسد – با کلی پیچ خوردگی که دید واضحی را برای نحوه رسیدن به سر دیگر از شما می گیرد. وظیفه coach این است که به شما کمک کند تا به همه مسائل باهم توجه کنید و ببیند تا چه حد پیشرفت کرده اید.

 

چگونه کوچینگ + توسعه فردی می تواند به من کمک کند؟

به زمانی فکر کنید که دوستی (یا یکی از اعضای خانواده، همکار یا یکی دیگر از نزدیکانتان) را دیده‌اید که با مشکل بزرگی مواجه شده است. دوست شما نتوانسته تصمیم درستی بگیرد یا مسیر خود را پیدا کند و مشکل خود را با شما در میان گذاشته است. او بارها و بارها این مشکل را در ذهن خود مرور کرده اما از ایده انجام هیچ اقدامی به ذهنش خطور نمی کند.

یک coach در جلسات کوچینگ + توسعه فردی می تواند تصویر بزرگی را که نیاز دارید به شما ارائه دهد.

بسیاری از افرادی که به سمت مربیگری می آیند کسانی هستند که عاشق کمک کردن به دیگران هستند و دید بازی برای ارائه راه حل ها و توصیه های مناسب دارند و می توانند به دوستان و خانواده خود کمک کنند تا مسیر درست را پیدا کنند.

کوچینگ + توسعه فردی مربوط به اقدام و حرکت به جلو است. حتی زمانی که مسیر پیش زوی شما ناهموار و ناقص باشد.

به گفته دکتر پرستو اسلامی کوچ، وظیفه مربی این است که جرقه ای را در زندگی شما ایجاد کند که برای شروع به آن نیاز دارید و شعله های آتش را برافروزد تا شما مسیر را ادامه دهید و به هدف خود برسید.

 

ویژگی های بهترین Coach توسعه فردی

پیدا کردن مربی که شخصیت و سبک مربیگری او برای شما مناسب باشد، بسیار مهم است. یک رابطه مربیگری سالم مبتنی بر اعتماد و درک متقابل است. اما برای اینکه از مزایای کوچینگ + توسعه فردی بهره ببرید باید با کوچ احساس راحتی کنید و خودتان در کنار مربی همکاری داشته باشید.

دکتر پرستو اسلامی به عنوان یکی از بهترین مربیان توسعه فردی ایران، یک جلسه مشاوره رایگان به صورت حضوری یا تلفنی را پیشنهاد می کند تا شما بنوانید بررسی کنید یا علاقه مند به ادامه جلسات کوچینگ + توسعه فردی با ایشان هستید یا خیر.

برای شرکت در جلسه کوچینگ توسعه فردی رایگان با ما تماس بگیرید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.