مشاوره کوچینگ سازمانی

مشاوره برای کوچینگ سازمانی چطور به توسعه سازمان کمک میکند؟  

مطالعات زیادی که در زمینه تاثیر مشاوره کوچینگ سازمانی انجام شده نشان می دهد جلسات کوچینگ می تواند سازمان ها و کارکنان را در لحظات حساس مانند  تغییر در شرایط بحرانی حمایت کند. کوچینگ می تواند توسط مدیران یا یک کوچ حرفه ای انجام شود و تأثیر آن بر نتایج توسعه سازمانی قابل اندازه گیری است.

نتیجه بسیاری از تحقیقات که در طول سال‌های گذشته، معیارهای مورد نظر کوچینگ توسعه سازمانی را ارزیابی کرده اند و آن را با گروه های کنترلی که در جلسات کوچینگ شرکت نداشتند، مقایسه نمودند، نشان داده اند که بسیاری از معیارها ۲ تا ۳ برابر با توجه به آموزش های مشاوره کوچینگ، بهبود یافته اند. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که کوچینگ توسعه سازمانی، انگیزه و انعطاف‌پذیری مدیران و کارکنان را در پیدا کردن راه حل برای رفع مشکلات افزایش می‌دهد.

 

مزایای کوچینگ سازمانی از دیدگاه دکتر اسلامی

در این مقاله می خواهم نتایج برخی از بهترین مطالعات منتشر شده در دهه گذشته را نقل کنم که در بین مدیران تجاری و حتی برخی از خود مربیان چندان شناخته شده نیستند. سه مورد از بهترین مطالعات نشان می‌دهند که شواهد زیادی وجود دارد که مشاوره کوچینگ سازمانی می‌تواند در مواقع استرس و فشار به همه کارمندان و حتی مدیران ارشد کمک کند. در ادامه چند مزیت که از سه مقاله تحقیقاتی برتر برگرفته شده، آورده شده است:

 

کوچ می تواند به افزایش کارایی مدیران و کارمندان سازمان کمک کند:

به عنوان مثال بخش روابط عمومی سازمان را در نظر بگیرید که اپراتورهای آن از مشاوره منظم کوچینگ با یک کوچ حرفه ای بهره می برند، در جلسات کوچینگ نحوه برقراری ارتباط بهتر با مشتری و پاسخگویی به مشکلات آنها در کوتاهترین زمان ممکن به اپراتورها آموزش داده می شود. نتیجه مطالعه انجام گرفته نشان داده است که اپراتورهای این سازمان با به کارگیری راهنمایی های کوچ حرفه ای توانستند به 1000 تماس بیشتر با نتایج رضایتبخش تر در یک ماه پاسخ دهند. (لیو و همکاران، 2008). این پاسخگویی به تماس های بیشتر در یک دوره زمانی کوتاه یک ماهه موجب افزایش کارایی سازمان شد و درامد انها به میزان قابل توجهی افزایش یافت. به طوریکه، حدود 18 دلار در ماه به ازای هر اپراتور به درآمدزایی شرکت اضافه گردید!

این فقط یک نمونه از تاثیر مشاوره کوچینگ سازمانی بر بهبود کارایی و بهره وری بود. هر سازمانی با توجه به نوع فعالیت خود می تواند از مشاوره و راهنمایی های کوچ توسعه سازمانی استفاده کرده و بهره وری کارکنان را افزایش دهد.

 

مشاوره کوچینگ سازمانی می تواند به افزایش فروش کمک کند:

یکی از مزایای کوچینگ سازمانی، آموزش روش ها و استراتژی های مناسب به کارشناسان بخش فروش یک سازمان است. در مطالعه ای که در نمایندگی فروش یک داروسازی انجام گرفت، مدیران فروش سازمان در جلسات منظم مشاوره کوچینگ شرکت کردند تا مهارت های لازم برای فروش بیشتر را فرا بگیرند.در پایان جلسات، مدیران توانستند به طور متوسط ​​حدود 10٪ فروش بیشتری نسبت به ماه گذشته داشته باشند و به نتیج بهتری دست یابند (Dahling et al., 2015).

 

کوچ می‌تواند به مقابله در شرایط بحرانی کمک کند:

یکی از اموزش های مهم در جلسات مشاوره کوچینگ، یافتن راه حل مناسب در شرایط بحرانی است. در مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۰۸ نشان داده شده است که جلسات مشاوره کوچینگ سازمانی با آموزش روش های مدیریت بحران توانسته اند به افزایش رضایت از زندگی و کار کارمندان کمک کنند و درنتیجه کارمندان سازمان توانستند حدود 15 درصد بیشتر روی کار خود تمرکز کرده و در عین حال مشکلات کار و زندگی شان را راحت تر حل کنند (Duijts et al. ، 2008)

 

نتیجه تاثیر کوچینگ سازمانی در یک مطالعه تجربی

پروفسور اریک د هان مدیر مرکز کوچینگ Hult با بیش از بیست و پنج سال تجربه در کوچینگ توسعه سازمانی و فردی، نتیجه تاثیر جلسات مشاوره کوچینگ در یکی از کارهای اخیر خود را از دید مدیران ارشد، و کارمندان آنها بررسی کرده و نتایج آن را منتشر کرده است (De Haan et al., 2019).

در این تحقیق که با مدیران ارشد زن در یک شرکت بزرگ داروسازی انجام شد، نتایج بدست آمده پس از جلسات کوچینگ با نتایج گروه کنترل تصادفی مقایسه شده و نشان داده شده است که نتیجه جلسات روی بهره روی، سود دهی و مدیریت بحران تاثیر قابل توجهی داشته است.

یکی از قابل توجه‌ترین نتایج مطالعه این بود که حتی خصوصیات فردی کارمندان قبل و بعد از شش ماه شرکت در جلسات مشاوره کوچینگ کاملا بهبود یافته بود. معیارهای اندازه‌گیری توسعه فردی به همان میزان معیارهای مربوط به توسعه سازمانی، اثرات معنادار و سودمندی را بر شخصیت مدیران ارشد که در سطوح بالای مدیریت سازمان قرار داشتند، نشان داد.

به طور کلی، این تحقیق نشان داد که مشاوره کوچینگ توسعه سازمانی بر توسعه فردی نیز تأثیر قابل‌توجهی گذاشت. به طوریکه، کارمندان در انجام وظایف شان محتاط تر و پرانگیزه تر شدند.

بنابراین، می توان نتیجه گرفت که کوچینگ توسعه سازمانی حتی بر شخصیت افراد نیز می تواند تأثیر مثبت داشته باشد. به نظر می رسد این نتیجه تایید می کند که کوچینگ می توانید در محیط کاری آرامش و تعادل برقرار کرده و موجب افزایش مسئولیت پذیری کارکنان شود.

در مجموع، این نتایج تحقیقات نشان می دهد که مشاوره کوچینگ توسعه سازمانی در حفظ و استفاده بهینه از ویژگی های شخصیتی هر فرد برای حل مشکلات در مواقع بحرانی نیز موثر است و تفاوت زیادی در بهره وری ایجاد می کند.

 

مشاوره کوچینگ سازمانی برای مدیریت بحران توسط دکتر پرستو اسلامی کوچ

اگر زندگی و کار شما عمیقاً تحت تأثیر یک بحران قرار گرفته است، شرکت در جلسات مشاوره کوچینگ با دکتر اسلامی می‌تواند به گذر موفق از این بحران  کمک کند.

معمولا در شرایط بحرانی شما به تنهایی نمی توانید تصمیم درستی بگیرید و بر شرایط تأثیر بگذارید. تنها راه حل شما در چنین وضعیت سختی، ایجاد تعادل مجدد، تأمل و حضور قوی تر است. و این دقیقاً همان چیزی است که مشاوره کوچینگ سازمانی می تواند به شما کمک کند.

برای شرکت در جلسات مشاوره کوچینگ با دکتر اسلامی تماس بگیرید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.