انواع کوچینگ

معرفی پرکاربردترین انواع کوچینگ و روش های آن

انواع روش های کوچینگ، شما را قادر می سازد تا در زندگی شخصی و/یا کاری خود به موفقیت دست یابید. مربیان به شما نمی گویند چه کاری انجام دهید یا از کارهایی که باید انجام دهید، یک لیست طولانی تهیه نمی کنند. در عوض، از شما می خواهند که موقعیت خود را تحلیل کنید، قبل از انجام هرکاری تأمل کنید و سپس با آگاهی کامل اقدام کنید. کوچینگ فردی و سازمانی، یک فرایند یادگیری تعاملی است که در این مقاله به 5 نوع اصلی آنها خواهیم پرداخت.

 

انواع کوچینگ فردی

انواع کوچینگ فردی قصد دارد از افرادی حمایت کند که می‌خواهند تغییری در زندگی آنها اتفاق بیفتد. در این فرایند شما آنچه را که در زندگی می خواهید، کشف کرده و رویاها و آرزوهای دست یافتنی را برای خود تعریف کنید.

سپس، پاسخ ها و راه های رسیدن به اهداف را با کمک مربی یافته و پتانسیل، مهارت ها و استعدادهای خود را برجسته و درک می کنید.

به گفته دکتر پرستو اسلامی کوچ: “کوچینگ فردی شما را قادر می سازد تا نقاط قوت خود را کشف کرده و از آنها برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید.”

کوچینگ فردی دارای انواع مختلفی است که رایج ترین آنها عبارتند از:

کوچینگ شغلی از انواع کوچینگ فردی

کوچینگ شغلی برای هرکسی است که به تازگی یک حرفه را شروع کرده و یا پس از سال‌ها کار در یک حوزه می‌خواهد پیشرفت کند یا در حرفه خود تغییراتی ایجاد کند، مناسب است.

هدف از مربیگری شغلی که به عنوان یکی از شاخه های کوچینگ فردی شناخته می شود، ارزیابی مهارت ها، شناخت بازار کار، درک فرآیندهای سازمانی، شناسایی فرصت‌ها و نقش‌های شغلی است که برای فرد «مناسب هستند».

کوچ حرفه ای به فرد کمک می کند تا برنامه های ارتقای شغلی خود را با موفقیت پیش ببرد.

انواع کوچینگ فردی در زمینه پیشرفت شغلی به شما کمک می کند تا فرصت های مناسب در حوزه کاری خود را بهتر درک کردل و سریعتر پیشرفت کنید.

 

کوچینگ مهارت

کوچینگ مهارت که از انواع کوچینگ فردی به شمار می آید، فرایندی است که در دستیابی به نتایج و اهداف تعیین شده، با تمرکز بر حوزه های زیر به شما کمک می کند:

شناسایی و اصلاح اهداف شغلی

مشخص کردن اهداف در نقش های موجود

شناخت سطوح نیازمند توسعه فردی و شغلی

ارتقاء مهارت برای بهبود عملکرد و دستیابی به وظایف خاص

جلسات کوچینگ مهارت شامل ارائه برنامه های فردی است که براساس دانش، تجربه، بلوغ و جاه طلبی یک فرد خاص طراحی شده است و بر دستیابی به اهداف فردی و سازمانی او تمرکز دارد.

یک کوچ حرفه ای که این برنامه ها را طراحی می کند، معمولاً دارای صلاحیت و تجربه بالا در زمینه راهنمایی و آموزش فرد برای تقویت مهارت هایی است که به آن نیاز دارد.

 

کوچینگ رابطه

هدف کوچینگ رابطه کمک به افراد، زوج هاو گروه‌ها برای داشتن روابط سالم‌تر و رضایت‌بخش‌تر است.

تمرکز کوچینگ رابطه که از انواع کوچینگ فردی است، رسیدگی به چالش‌های موجود در روابط از طریق روش های زیر است:

  • زیر سوال بردن مفروضات،
  • شناسایی رفتار‌ یا الگوها،
  • تعیین مرزهای روشن در رابطه،
  • کمک به روش هایی برای بیان بهتر احساسات و دیدگاه ها

 

یک کوچ حرفه ای که جلسات مربوط به انواع کوچینگ فردی را آغاز می کنند، باید با آموزش تکنیک های موثر در برقراری ارتباط، مدیریت استرس و راه های تقویت عاطفی، به افراد کمک کند.

 

 

انواع کوچینگ سازمانی

تمرکز کوچینگ سازمانی به کارگیری استعدادها و توانایی های مدیریت و کارکنان در یک سطح جدید است که به آنها برای سازگاری با موقعیت‌های جدید یا برقراری ارتباط بهتر در جلسات با مشتریان و کارکنان کمک می کند.

کسانی که در پست مدیریت هستند، مانند مدیران ارشد و رهبران سیاسی، با کمک گرفتن از انواع کوچینگ سازمانی می توانند عملکرد خود را هدف قرار داده و دامنه مدیریت و رهبری خود را توسعه دهند.

در فرایند کوچینگ سازمانی، به مدیران و کارکنان فرصتی داده می شود تا به تفکر و توسعه بپردازند و با آگاهی از شخصیت خود، نقاط قوت شان را تقویت کرده و با کار بر روی نقاط ضعف یا مسائل خاصی که آنها را به چالش می کشد، عملکرد بهتری از خود نشان دهند. این فرآیند می تواند بستری قدرتمند برای بهبود عملکرد در محیط های کاری را بوجود آورد.

 

مزایای انواع کوچینگ سازمانی

در اینجا برخی از مزایای اجرای کوچینگ سازمانی در یک محیط حرفه ای آورده شده است:

بهبود مشارکت کارکنان

کوچینگ سازمانی می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند تا مشارکت کارکنان را بهبود بخشند، زیرا متخصصان احساس می‌کنند یک کوچ حرفه ای در کنار آنها است که برای ایده‌ها و نظرات آنها ارزش قائل است. به این ترتیب، در اجرای بهتر نقش خود مشتاق‌تر شده و بر تحقق اهداف داخلی تمرکز می کنند.

افزایش نرخ حفظ کارکنان

کسب‌وکارها می توانند از انواع کوچینگ سازمانی برای افزایش نرخ حفظ کارکنان و افزایش رضایت کارکنان با گوش دادن به درخواست‌ها و الزامات تیم‌های داخلی و ارزش‌گذاری به بازخورد و نظرات آنها استفاده کنند.

همچنین می تواند به مدیران شرکت ها، کمک کند تا احساس کنند در استراتژی و فرآیندهای شرکت مشارکت داشته باشند. این بدان معناست که کارکنان سطوح بالا می توانند تأثیر قابل توجهی بر استراتژی های حل مسئله و تصمیم گیری در سطح شرکت داشته باشند و ارزشی را که برای سازمان به ارمغان می آورند، برجسته کنند.

 

افزایش مسئولیت پذیری کارکنان

شرکت ها ممکن است تصمیم به اجرای کوچینگ سازمانی بگیرند، زیرا بر شناسایی اقدامات و فرآیندهایی تمرکز دارد که منجر به افزایش مسئولیت پذیری می شود. با کمک به توانمندسازی کارمندان و ارائه حمایتی که برای انجام وظایف و مسئولیت هایشان نیاز دارند، متخصصان احساس می کنند که با همکاران و مدیرانی که مسئولیت پذیر هستند و انگیزه دارند، کار می کنند. چنین درکی می تواند به انجام کارآمدتر وظایف و ایجاد انگیزه بیشتر برای مسئولیت پذیری کارکنان منجر شود.

 

ارائه انواع خدمات کوچینگ فردی و سازمانی توسط دکتر پرستو اسلامی کوچ

جهت دریافت خدمات کوچینگ فردی و سازمانی و دستیابی به موفقیت در زندگی و شغل خود می توانید جلسات مشاوره را با دکتر پرستو اسلامی کوچ برنامه ریزی کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.