کوچینگ در مدارس

آشنایی با آموزش های کوچینگ توسعه فردی در مدارس

کوچینگ در مدارس یکی از فعالیت های بسیار موثر در بهبود روند تدریس معلمین و یادگیری دانش آموزان است. مدارسی که از جلسات کوچینگ بهره می برند، بهبود مستمر کیفیت کلاس های درس و ایجاد فضایی محترمانه و متفکرانه را تجربه می کنند. کوچینگ چارچوبی را برای تفکر عمیق و اقدام پایدار فراهم می کند که یک تعامل مبتنی بر احترام است.

 

چگونه کوچینگ در مدارس باعث ایجاد تفاوت در رفتار و یادگیری دانش آموزان می شود؟

کوچینگ در بهبود نقاط قوت دانش‌آموزان کاربردهای زیادی دارد – از حمایت از دانش‌آموزان برای مدیریت چالش‌ هایی که در درس خواندن با آن مواجه هستند گرفته تا توانمندسازی دانش‌آموزان برای تعیین اهداف و اقدامات کوچک که به آنها برای کسب موفقیت در مدرسه و سپس در جامعه کمک میکند.

کوچینگ در مدارس می تواند رابطه بین دانش آموزان و معلمان را بهبود بخشیده و زمان و فضایی را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهد تا کنترل بیشتری روی رفتارهای خود داشته باشند.

کوچ قرار نیست مثل یک معلم به آنها درس بدهد بلکه در کنار آنها می نشیند تا به آنها کمک کند راه خودشان را پیدا کنند. در جلسات کوچینگ در مدارس، دانش آموز مشکلی نیست که باید برطرف شود، بلکه فردی با توانایی و بینش است که می تواند اقداماتی را برای بهبود تلاش ها و نتایج خود انجام دهد.

 

کوچینگ در مدارس چیست؟

کوچینگ دارای طیف وسیعی از برنامه های آموزشی حرفه ای برای مدارس است. این برنامه ها کاملا عملی هستند و بیشتر آنها به وضوح برای مدارس و محیط های آموزشی توسعه یافته اند. کوچیمگ در مدارس، به معلمین و دانش آموزان کمک می کند تا عملکرد آموزشی و یادگیری خود را توسعه دهند.

 

کوچ حرفه ای، با ایجاد زمینه های مناسب برای تمرین مهارت ها به معلمین و دانش آموزان کمک می کند که استعداد ها را پرورش داده و بهترین عملکرد را در خصوص توانایی های خود داشته باشند.

کوچینگ جزء ضروری یک برنامه توسعه حرفه ای موثر است. کوچینگ می تواند اراده، مهارت، دانش و ظرفیت ایجاد کند، زیرا می تواند روی رفتارها، اعمال، باورها، ارزش ها و احساسات معلمین و دانش آموزان تاثیر بگذارد. کوچینگ رابطه‌ای را ایجاد می‌کند که در آن معلمان و دانش آموزان احساس می‌کند از آنها حمایت می‌شود بنابراین، کوچ حرفه ای شرایطی را ایجاد می کند که در آن تفکر و یادگیری عمیق انجام شود.

با کمک کوچینگ در مدارس، معلم می‌تواند برای تغییر روش تدریس خود ریسک کند، و پس از ارائه راه حل های مناسب برای تدریس به روشی بهتر و حرفه ای تر، آن را اجرا کرده و میزان پیشرفت در آموزش را نیز ارزیابی کند.

 

مزایای کوچینگ در مدارس

زمانیکه مدیران مدارس می خواهند برای کوچینگ هزینه پرداخت کنند، اغلب این سوال را مطرح می کنند که کوچینگ چگونه می تواند یک مدرسه را متحول کند؟ آیا شواهدی وجود دارد که نشان دهد کوچینگ در مدارس منجر به افزایش پیشرفت دانش آموزان می شود؟

دکتر پرستو اسلامی کوچ در پاسخ به این سوالات گفته است:”به عنوان مربی، این وظیفه ماست که بدانیم چه چیزی را می توان انتظار داشت. ما نمی توانیم وارد مدرسه ای شویم که و ادعا نمرات تمام دانش آموزان با شرکت در جلسات ما همان سال اول 50 درصد افزایش خواهد یافت.

ما باید آنچه را که ممکن است بتوانیم به انجام برسانیم، بیان کنیم. خوشبختانه، تحقیقات فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد کوچینگ در مدارس می‌تواند به ایجاد شرایط لازم برای تغییر شیوه‌های آموزشی و بهبود نتایج دانش‌آموز کمک کند. اینها داده های ارزشمندی هستند که مربیان باید از آنها آگاه باشند زیرا به هدایت کاری که انجام می دهیم کمک می کنند. کار ما صرفاً این نیست که به صورت انفرادی با معلمان کار کنیم تا عملکرد آنها را بهبود ببخشیم – بلکه ما در جلسات کوچینگ در مدارس دانش آموزان را نیز مشارکت می دهیم و به آنها کمک می کنیم استعدادهای خود را شکوفا کنند.

 

طبق گفته دکتر اسلامی، کوچینگ در مدارس می تواند مزایای زیر را داشته باشد:

بهبود عملکرد معلمان در تدریس

مربیگری مؤثر، تمرین مشارکتی و تأملی را تشویق می‌کند. کوچینگ به معلمان این امکان را می‌دهد که یادگیری خود را عمیق‌تر، مکرر و پیوسته‌تر از معلمانی که به تنهایی کار می‌کنند به کار گیرند. کوچینگ از معلمان حمایت می کند تا ظرفیت خود را برای انعکاس و به کار بردن یادگیری خود در کار با دانش آموزان و همچنین در کار با یکدیگر بهبود بخشند.

ایجاد تغییرات فرهنگی مثبت با آموزش های کوچینگ در مدارس

دومین مزیت کوچینگ این است که تغییرات فرهنگی مثبت را ترویج می کند. شرایط، رفتارها و شیوه‌های مورد نیاز یک برنامه مربیگری مؤثر می‌تواند بر فرهنگ یک مدرسه تأثیر بگذارد، بنابراین تغییرات آموزشی را در جهت بهبود فرهنگ و شرایط مدرسه پیشنهاد می‌کند.

یکپارچه سازی آموزش با کوچینگ در مدارس

مربیگری همچنین با پاسخ به نیازهای خاص معلمین و دانش آموزان و هدایت برنامه های آموزشی به ایجاد انسجام در آموزش های یک مدرسه کمک کردند.

افزایش مسئولیت پذیری

یکی دیگر از مزیت های کوچینگ در مدارس، ترویج یادگیری و پاسخگویی متقابل استد. کوچینگ به نیازهای دانش آموز و معلم به روشی مستمر، ثابت و اختصاصی پاسخ می دهد. احتمال استفاده از روش های جدید در آموزش و تقسیم مسئولیت بین همکاران، با هدایت یک کوچ حرفه ای موجب می شود با یکدیگر همکاری موثرتری داشته باشند و یکدیگر را برای بهبود آموزش و یادگیری مسئول بدانند.

 

کوچینگ در مدارس با دکتر اسلامی کوچ

اگر می خواهید یک برنامه کوچینگ بسیار مؤثر و جامع در مدارس منطقه خود اجرا کنید می توانید از جلسات کوچینگ توسعه فردی دکتر پرستو اسلامی کوچ کمک بگیرید.

 

 

https://www.growthcoaching.com.au/resource/coaching-as-an-important-school-improvement-initiative/#:~:text=Coaching%20provides%20the%20student%20with,them%20find%20their%20own%20way.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.