قدرت کوچینگ کسب و کار

قدرت کوچینگ در کسب و کار

در چشم انداز کسب و کار پرشتاب و رقابتی امروزی، کارآفرینان و صاحبان مشاغل دائماً به دنبال راه هایی برای پیشی گرفتن از رقبا هستند. یکی از استراتژی های موثری که در سال های اخیر محبوبیت قابل توجهی به دست آورده است، کوچینگ کسب و کار است. قدرت کوچینگ در کسب و کار به حدی تحول‌آفرین است که اکثر بیزینس ها از آن با هدف توانمندسازی افراد و رها کردن پتانسیل کامل کارمندان، غلبه بر چالش‌ها و دستیابی به موفقیت پایدار استفاده می کنند.

 

کوچینگ کسب و کار چیست؟

کوچینگ کسب و کار یک مشارکت تعاملی بین یک کوچ حرفه ای آموزش دیده و یک صاحب یا مدیر کسب و کار برای رسیدن به اهداف زیر است:

 • افزایش عملکرد،
 • توسعه مهارت ها
 • و دستیابی به اهداف تجاری

برخلاف مشاوره کسب و کار که اغلب شامل ارائه مشاوره یا راهنمایی می‌شود، قدرت کوچینگ در کسب‌وکار با رسیدن به اهدافی مانند توانمندسازی افراد برای یافتن راه‌حل‌، تصمیم‌گیری آگاهانه و مسئولیت پذیری نسبت به اعمالشان مشخص می شود.

 

مزایای کوچینگ کسب و کار چیست؟

بیشترین قدرت کوچینگ در کسب و کار، روی توسعه مهارت های مدیریتی تمرکز دارد تا مدیران را قادر سازد به طور موثر، الهام بخش تیم خود باشند و به آنها انگیزه دهند. دکتر پرستو اسلامی کوچ معتقد است، کوچینگ توسعه سازمانی فقط از طریق برگزاری جلسات کوچینگ شخصی که به مدیران کمک می کند خودآگاهی به دست آورند، یاد بگیرند که ارتباط مؤثرتری برقرار کنند و استراتژی‌هایی را برای هدایت تیم‌هایی با عملکرد بالا توسعه دهند، امکان پذیر است.

شرکت مدیران در چنین جلساتی می تواند مزایای زیر را برای سازمان به همراه داشته باشد:

غلبه بر چالش ها:

راه اندازی یک کسب و کار با چالش هایی همراه است. کوچینگ کسب و کار فضای امنی را برای کارآفرینان فراهم می‌کند تا در مورد نگرانی‌های خود بحث کنند، راه‌حل‌های خلاقانه مطرح کنند و دیدگاهی تازه به دست آورند. قدرت کوچینگ در کسب و کار به مدیران را در موارد زیر راهنمایی و حمایت می کند:

 • شناسایی نقاط کور،
 • به چالش کشیدن باورهای محدودکننده
 • و چگونگی غلبه بر موانع

این حمایت می تواند در گذر از موقعیت های دشوار و تصمیم گیری آگاهانه بسیار ارزشمند باشد.

تعیین و دستیابی به اهداف:

مربیگری کسب و کار به افراد کمک می کند تا اهداف واضح و دست یافتنی را چه از نظر شخصی و چه از نظر حرفه ای تعیین کنند. قدرت کوچینگ در کسب و کار این است که به مدیران آموزش دهد تا نقاط قوت، ضعف و زمینه های رشد آنها را شناسایی کنند و سپس به آنها کمک کند تا نقشه راه برای رسیدن به موفقیت را ترسیم کنند.

کوچینگ توسعه سازمانی، مسئولیت پذیری و پشتیبانی را در کل مسیر تقویت می کند و علاوه بر کمک برای تعیین اهداف تضمین می کند که محقق شوند.

بهبود ارتباطات سازمانی و فردی:

ارتباط موثر برای رونق هر کسب و کاری ضروری است. کوچینگ کسب و کار به افراد کمک می کند تا مهارت های ارتباط سازمانی و بین فردی قوی داشته باشند و آنها را قادر می سازد تا روابط بهتری با مشتریان، کارمندان و ذینفعان برقرار کنند. مربیان بازخورد ارائه می دهند، استراتژی هایی برای ارتباط موثر ارائه می دهند و به افراد کمک می کنند تا مکالمات چالش برانگیز را هدایت کنند.

اصول کوچینگ کسب و کار چیست؟

از نظر دکتر اسلامی، کوچ کسب و کار باید به طور مداوم در حال یادگیری آخرین روندها، استراتژی ها و ابزارهای مورد نیاز سازمان ها و شرکت ها باشد و اطلاعات خود را به روز نگه دارد تا از این دانش و تخصص کمک بگیرید و بتواند از قدرت کوچینگ کسب و کار برای کمک به مدیران استفاده کند.

آنها بینش‌ها و منابع ارزشمندی را در اختیار مدیران قرار می‌دهند تا در بازار رقابتی پیشرو باشند. کوچ ها مشتریان خود را تشویق می کنند تا ذهنیت رشد را در آغوش بگیرند و به طور مداوم به دنبال فرصت هایی برای پیشرفت شخصی و حرفه ای باشند.

نتیجه گرا:

قدرت کوچینگ در کسب و کار بر دستیابی به نتایج ملموس متمرکز است. کوچ ها با مدیران همکاری می کنند تا اهداف روشنی را تعریف کنند و برنامه های عملی را برای رسیدن به آن اهداف توسعه دهند. آنها میزان پیشرفت و موفقیت را ارزیابی می کنند و در صورت نیاز اصلاحات لازم را انجام می دهند تا اطمینان حاصل شود که مشتریان به نتایج دلخواه خود می رسند.

مشارکت بلندمدت:

کوچینگ کسب و کار یک فرایند و مشارکت طولانی مدت است. مربیان متعهد به ایجاد یک رابطه قوی و پایدار با مدیران هستند. آنها درک می کنند که تحول و رشد واقعی زمان می برد و نیاز به حمایت مداوم دارد. کوچ توسعه سازمانی در هر مرحله کنار مدیران حضور دارد و در هنگام چالش‌ها و فرصت‌هایی که در کسب‌وکارشان به وجود می‌آید، راهنمایی های لازم را ارائه کرده، مدیران و کارمندان را تشویق می کنند و آنها را مسئولیت پذیر نگه می دارند.

حمایت عاطفی:

راه اندازی یک کسب و کار می تواند یک فرایند پر استرس و چالشی باشد. کوچ کسب و کار نه تنها راهنمایی عملی ارائه می کند، بلکه از مشتریان خود حمایت عاطفی نیز می کند. آنها فضایی امن و بدون قضاوت ایجاد می کنند که در آن مدیران و کارکنان می توانند آزادانه افکار، ترس ها و ناامیدی های خود را بیان کنند. قدرت کوچینگ کسب و کار در این است که به مدیران کمک کند تا:

 • احساسات خود را مدیریت کنند،
 • انعطاف پذیری داشته باشند،
 • و ذهنیت مثبتی را ایجاد کنند

که آنها را برای غلبه بر موانع و رسیدن به موفقیت توانمند می کند.

تعادل و رفاه:

مربیگری کسب و کار فراتر از دستیابی به اهداف تجاری است. مربیان اهمیت حفظ تعادل کار و زندگی سالم و رفاه کلی را درک می کنند. کوچ کسب و کار مدیران را در جهات زیر راهنمایی می کند:

 • تعیین مرزها،
 • مدیریت موثر زمان
 • و اولویت دادن به مراقبت از خود

آنها بر اهمیت حفظ سلامت جسمی و روانی، تقویت روابط سالم و یافتن شادی و رضایت در خارج از کار تأکید می کنند.

جمع بندی

قدرت کوچینگ در کسب و کار این است که می تواند مشتریان را با منابع و فرصت های ارزشمندی آشنا کنند که به رشد کسب و کار آنها کمک خواهد کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.