مربی توسعه فردی حرفه ای چه ویژگی هایی دارد؟ کوچینگ در روانشناسی

مربی توسعه فردی حرفه ای چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که شاهد هستیم، امروزه خیلی از افراد برای رسیدن به اهداف یا به انجام رساندن کارهای شخصی و حرفه ایشان به بهترین نحو، معمولا به مربی توسعه فردی و یا سازمانی که در زمینه کوچینگ فعالیت دارند، مراجعه می ‌کنند تا در این امور آن ها را راهنمایی کنند؛ این راهنمایی ها موجب می‌شوند تا افراد راحت تر و سریع تر و همچنین با میزان کمترین شکست و ضرر در امور شخصی و یا کاری خود، تغییرات را اعمال کنند و به اهداف خود دست یابند.

امروز ما در این مقاله از دیدگاه دکتر پرستو اسلامی کوچ که خودشان نیز در زمینه کوچینگ توسعه فردی و سازمانی فعالیت می کند، درباره افراد کوچ که در زمینه های مختلف کوچینگ فعالیت می‌کنند، از جمله مربی توسعه فردی، به ویژگی های آن ها می‌پردازیم.

 

 

مربی توسعه فردی چیست؟

 

مربی توسعه شخصی یا فردی، که گاهی اوقات به عنوان مربی زندگی هم معروف شناخته می شود، حرفه ای می باشد که استراتژی ها و تکنیک هایی را در زمینه های مختلف ایجاد می کند و همچنین بر آن ها نظارت می کند که به افراد مراجع در دستیابی به اهدافشان در امور شخصی و کاری کمک کند.

دکتر پرستو اسلامی کوچ معتقد است که مربیان توسعه فردی از بینش های روانشناختی و رفتاری برای ارائه توصیه هایی به افراد که در تلاش برای موفقیت در زمینه خاصی از زندگی هستند استفاده می کنند.

اگر شما اطلاعات زیادی درباره کوچینگ توسعه فردی ندارید، می‌توانید در سایت دکتر اسلامی، در بخش مقالات، مقاله آموزش کوچینگ فردی را مطالعه کنید تا اطلاعات لازم را به دست آورید.

 

 

مربی توسعه فردی چه کاری انجام می دهد؟

 

مربیان توسعه شخصی ممکن است در زمینه خاصی مانند زندگی کاری یا روابط و ارتباطات تخصص داشته باشند، یا ممکن است نیازهای مراجعان مختلفی را برآورده کنند.

مربیان توسعه فردی صرف نظر از تمرکزشان، با مراجعان ملاقات می کنند تا در مورد موانعی که با آن ها رو به رو هستند و درباره ی امید های آن ها برای آینده صحبت کنند. یک مربی توسعه شخصی ممکن است سوالاتی بپرسد که افراد را تشویق کند تا به مسائل خود از دیدگاه های مختلف فکر کنند یا اهداف خود را برای یک رابطه کوچینگ روشن کنند.

زمانی که مربی توسعه شخصی و مراجع ها چشم انداز مشترکی برای آینده دارند، تخصص مربی رشد شخصی آن ها را قادر می سازد تا یک برنامه عملی ایجاد کنند. طول فرآیند توسعه فردی، کوچ می تواند به فرد کمک کند تا مسائل را حل کند، با انگیزه بماند و همچنین منابع مفیدی را پیدا کند.

مربیان توسعه فردی معمولاً از گفتن دقیق راه حل ها به مراجع خودداری می کنند. در عوض، آنها فرآیند تصمیم‌ گیری مراجع را هدایت می‌ کنند تا در آینده، فرد برای توسعه استراتژی ‌های خود برای دستیابی به اهداف مجهز تر شود.

 

ویژگی های کلیدی یک مربی توسعه فردی چیست؟

 

مربیان توسعه فردی باید نزدیک به مراجع، با شخصیت، دوستانه و مفید برای فرد مراجع باشند. آن ها باید همچنین مشتاق، همدل و دارای حس شوخ طبعی و صبر باشند.

به علاوه یک مربی موثر باید مثبت و رفتار حمایت کننده ای در برابر مراجعان داشته باشد تا فرد احساس خوبی در حضور کوچ داشته باشد. در کنار این صفات یک کوچ توسعه فردی باید یک فرد مورد اعتماد باشد تا مراجعه کننده با آن احساس راحتی کند و از گفتن حرف هایش نگرانی ای نداشته باشد.

علاوه بر این ویژگی های کلیدی، باید ویژگی های دیگری نیز یک مربی داشته باشد که می توان به متمرکز بودن در کار ها و هدف گرا بودن آن اشاره کرد.

داشتن این ویژگی ها در رفتار و عمل مربی های رشد فردی، در کمک به مراجعان و افراد برای به دست آوردن مراجعان جدید، و همچنین ارتباطات تجاری جدید مهم است.

 

از دیدگاه دکتر پرستو اسلامی کوچ به طور کلی 10 ویژگی باید یک مربی رشد فردی دارا باشد:

 • دارای نگرش مثبت باشد.
 • در برابر مراجع پر شور و اشتیاق باشد.
 • با افراد صداقت داشته باشد.
 • مراقب احوالات و حال خود باشد.
 • با مراجع به خوبی ارتباط برقرار کند.
 • توانایی کنجکاوی خود را در پرسش های اصولی از مراجع خود پرورش دهد.
 • به هیچ وجه مراجع خود را قضاوت نکند.
 • فرد مراجع را برای درک عمیق تر موضوعات به چالش بکشد.
 • بدون نظر و مشاوره باشد تا بتواند راه حل موانع مشکلات را برای مراجع پیدا کند.
 • در مهارت گوش دادن به فرد عالی باشد تا نکات ظریف را متوجه شود.

 

از یک مربی توسعه فردی چه انتظاری باید داشته باشیم؟

 

یک کوچ رشد شخصی به شما کمک می کند تا تجربه و موقعیت خود را به خوبی درک کنید تا بتوانید فضایی ایجاد کنید که در آن به سادگی به روشی جدید فکر کنید و سپس سوالات چالش برانگیز را از مربیتان بپرسید تا به شما در ادامه راه کمک کند و شما را راهنمایی کند و نیز شما را تشویق می کند که تمام موارد زندگی خود را و همچنین امور کاری و شغلی خود را با این گونه و روش به ارمغان بیاورید و حل کنید.

 

کوچینگ توسعه فردی چه دستاورد هایی برای ما دارد؟

 

یک مربی توسعه فردی در مسائل متنوعی به ما کمک می کند و می تواند دستاورد های متفاوتی در کمک گرفتن از یک کوچ در امور زندگی داشته باشد که می توان چند مورد از این دستاورد ها را این‌ گونه بیان کرد:

 • ایجاد و افزایش مهارت در برنامه ریزی شخصی مراجع
 • رشد و توسعه ی چند برابری در زمینه فردی
 • افزایش اعتماد به نفس فرد در مهارت تصمیم گیری در امور
 • ساده کردن و تسهیل شدن کارها برای فرد
 • ایجاد و افزایش اعتماد به نفس در فرد
 • ایجاد و افزایش خود آگاهی فرد نسبت به نقاط ضعف و قوت خود

 

 

سخن آخر

 

همانطور که شاهد هستیم، اهمیت داشتن یک مربی در رشد فردی، امروزه بیشتر از هر عنوان دیگری در جامعه امروز مورد توجه قرار گرفته است.

یک مربی رشد فردی باعث می شود که شما در امور کاری و زندگی فردی خود بتوانید راحت تر و منطقی تر در هر موضوعی تصمیم بگیرید و راه خود را پیش ببرید.

همچنین شما می‌توانید با استفاده از مشاوره سایت دکتر پرستو اسلامی کوچ، از ایشان تایم مشاوره در زمینه توسعه فردی و یا توسعه سازمانی بگیرید تا درباره مسائل و امور فردی و کاری خود از ایشان مشاوره دریافت کنید.

منابع

 

https://www.acsedu.co.uk/Info/Natural-Health/Mental/Attributes-For-A-Successful-Life-Coach.aspx

http://www.pacwrc.pitt.edu/Curriculum/521%20SupervisorTrainingSeries-Module3-TheMiddleWorkPhase/Hndts/HO16_ChrEffCch.pdf

https://www.indeed.com/career-advice/finding-a-job/how-to-become-personal-development-coach

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.