بیزینس کوچینگ دوره های کوچینگ روانشناسی

بیزینس کوچینگ چیست و چه نقشی در توسعه سازمانی دارد؟ 

بیزینس کوچینگ شامل جلسات مشاوره و آموزش مهارت به مدیران و کارمندان است تا بتوانند با ایجاد یک فرهنگ به روز و منسجم، کسب و کار خود را توسعه دهند. بیزینس کوچینگ همچنین شامل ارائه راه‌حل‌هایی است که تأثیر مثبتی بر طیف گسترده‌ای از مسائل تجاری و توسعه سازمانی دارد.

در این مقاله برخی از مزایای بیزینس کوچینگ را برای توسعه سازمانی بررسی می کنیم:

 

بهره وری بیشتر از منابع فعلی با برگزاری جلسات بیزینس کوچینگ در سازمان

یکی از اهداف کلاسیکی که مدیران برای توسعه سازمانی در نظر می گیرند، بهره وری بیشتر منابع موجود است. این منابع می توانند کارکنان سازمان، مشتریان، تجهیزات و به طور کلی هر منبعی که منجر به دریافت سود و درامد بیشتر برای سازمان می شود، باشند که مدیران و سهامداران را بسیار خوشحال می کند.

به همین دلیل است که دوره‌های بیزینس کوچینگ و کوچینگ توسعه سازمانی اغلب سرمایه‌گذاری خوبی به شمار می آیند، زیرا هزینه برگزاری دوره ها یا بهره گیری از تجربیات مربی و آموزش مهارت های مورد نیاز، موجب اثربخشی و تولید بیشتر شده و در نتیجه هزینه جلسات یا دوره‌ها جبران می‌شود.

 

ارزیابی موفقیت و تعیین شاخص های توسعه سازمانی

روش‌های دقیق برای اینکه چگونه از منابع موجود می توان بیشترین استفاده را برد، بسته به ماهیت هر سازمان و حوزه کاری آن و آنچه دقیقاً تولید یا ارائه می‌کند، بسیار متفاوت است. نتیجه توسعه سازمانی با آموزش های بیزینس کوچینگ بین بخش‌های مختلف و نقش‌های شغلی متفاوت خواهد بود، زیرا روشی که یک کارمند را «به‌دست‌آوردهای بیشتری» می‌رساند، برای مثال، برای کارمندی که قرار است در جلسات جذب مشتری شرکت کند و مدیری که مسئول سازماندهی برنامه های کاری کارمندان است، متفاوت خواهد بود زیرا هر دو دارای اهداف متفاوتی هستند که باید با شاخص های مناسب ارزیابی شود.

یکی از مزایای بیزینس کوچینگ، ارزیابی اثربخشی و میزان پیشرفت کارمندان و مدیران و تعیین شاخص های مناسب برای اندازه گیری شاخص ها است.

ارزیابی پیشرفت برای برخی از مشاغل آسان‌تر از سایرین خواهد بود، زیرا برخی از پیشرفت‌ها را می‌توان به صورت کمی اندازه‌گیری کرد، در حالی که برخی دیگر دارای ماهیت ذهنی هستند و برای تعیین اینکه آیا بهبود قطعی وجود داشته است یا خیر، نیاز به دریافت بازخورد از مدیر وجود دارد.

برای سنجش پیشرفت، لازم است قبل از ارائه هر گونه پیشنهادی از طرف کوچ توسعه سازمانی، ارزیابی اولیه انجام شود تا مشخص شود کارمندان یا مدیران در حال حاضر در چه سطحی قرار دارند. تنها با انجام این اندازه گیری اولیه از قبل می توان ارزیابی دقیقی از موفقیت و اثربخشی جلسات بیزینس کوچینگ انجام داد.

 

سود آوری بیشتر با بیزینس کوچینگ

آموزش های بیزینس کوچینگ نه تنها برای پیشرفت و توسعه هر فرد در سازمان مفید است، بلکه با ایجاد نیروی کار کارآمدتر که اشتباهات کمتری انجام می دهد و در نتیجه اتلاف کمتری دارند، موجب سودآوری بیشتر نیز می شود.

 

کوچینگ توسعه سازمانی برای مقابله با مسائل شخصی در داخل سازمان

دلایل عملکرد ضعیف در محل کار می تواند بسیار زیاد و متنوع باشد و از منابع مختلفی ناشی شود. با این حال، این مسائل از هر کجا که باشند، به زودی می‌توانند منجر به مشکلاتی شوند که بر عملکرد فرد یا کارمندان بخش های مختلف یک سازمان تأثیر منفی بگذارند.

در نتیجه نیاز به بیزینس کوچینگ برای شناسایی و رفع این مشکلات وجود دارد. در جلسات کوچینگ توسعه سازمانی، مربی می تواند به مسائل زیر رسیدگی کرده و راهنمایی های مناسب را ارائه دهد:

 

برطرف کردن مشکلات در محل کار

بارزترین و قابل شناسایی ترین مشکلاتی که در محل کار رخ می دهد، مانند اختلاف و درگیری بین دو یا چند کارمند، مشاجره، عدم همکاری / کار گروهی و شاید حتی خشونت فیزیکی همگی منجر به از دست دادن تولید و عملکرد نامطلوب می شود.

از آنجا که شناسایی آنها آسان است زیرا درست در مقابل چشمان همه – از جمله چشمان مدیریت – رخ می دهند، می توان اقداماتی را برای حل این وضعیت انجام داد.

راه حل هایی که کوچ توسعه سازمانی پیشنهاد می دهد می تواند اقدامات انضباطی باشد یا می تواند از طریق یک رویکرد نرم تر در قالب جلسات بیزینس کوچینگ انجام شود. در طول جلسات کوچینگ، می توان رفتار و اعمال ناهنجار را به فرد یادآوری کرد و به او گفت که این امر در آینده قابل قبول نیست. پس از آن می توان برنامه های عملکردی را طراحی کرد که با هدف جلوگیری از تکرار و افزایش اعمال ناهنجار این کارکنان، به رفع این مشکل بپردازد.

 

کمک به کارکنان سازمان برای حل مشکلات شخصی

تشخیص مشکلاتی که در زندگی شخصی یک کارمند رخ می دهد، بسیار دشوارتر است اما به هرحال بر نحوه کار یا حضور آنها تأثیر می گذارد. از آنجایی که این مسائل شخصی هستند، احتمالاً یک کارمند سعی می کند آنها را از مدیران پنهان کند، به خصوص اگر مشکلات ماهیتی شرم آور داشته باشند یا کارمندان معتقد باشند که اگر مدیری متوجه این مشکلات شود، ممکن است شغل آنها را به خطر بیندازد.

هنگامی که صحبت از بهبود بهره وری در محل کار با رفع مشکلات شخصی کارمندان می شود، بیزینس کوچینگ می تواند موثرتر باشد. یک جلسه کوچینگ توسعه فردی در سازمان برای کارمندی که دچار مشکل شده معمولاً محیطی آرام‌تر برای باز کردن بحث در مورد آنچه که بر کار آنها تأثیر منفی می‌گذارد و باعث می‌شود آنها نتوانند از پتانسیل خود در محل کار استفاده کنند، فراهم می‌کند.

معمولاً عواقب مطرح کردن مشکلات در جلسه کوچینگ توسعه فردی به اندازه‌ای که کارمند از آن می‌ترسید، نخواهد بود، و معمولاً راه‌حل‌هایی توسط کوچ برای رفع مشکلات پیشنهاد می‌شود، به‌ویژه اگر کارمند عملکرد خوبی در گذشته داشته باشد، کوچ توسعه سازمانی سعی می کند با ارائه راه حل هایی مانند تغییر ساعت کاری، تغییر نقش شغلی، جابجایی به بخش یا سایت دیگری یا هر راه حل بالقوه دیگری، ز طریق گفتگوی باز و صادقانه مشکل کارمند را حل کند.

 

دوره بیزینس کوچینگ دکتر پرستو اسلامی کوچ

دوره بیزینس کوچینگ دکتر پرستو اسلامی کوچ نه تنها به توسعه سازمانی بلکه به توسعه فردی مدیران و کارکنان نیز کمک می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

 

 

https://www.thebcfgroup.co.uk/business-coaching/articles/what-can-business-coaching-be-used-for.php

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.