هدف از کوچینگ

هدف از کوچینگ چیست و چه تاثیری روی موفقیت فردی دارد؟

اگر تا به حال در یک جلسه کوچینگ توسعه فردی شرکت کردید ، می‌دانید که مشاوره با یک کوچ حرفه ای مزایای زیادی دارد. اما شاید مهمترین مزیت آن که هدف از کوچینگ را نیز در بر می گیرد، تأثیر مثبتی است که می تواند بر حرفه یک فرد داشته باشد. به طور کلی فرآیند کوچینگ می تواند به رشد افراد در زمینه های مختلف کمک کند و حتی می تواند در سطح شخصی برای آنها مفید باشد. کوچینگ برای افزایش اعتماد به نفس، بهبود عملکرد در محیط کار و ایجاد مهارت های ارتباطی موثر کاملا تضمین شده است.

 

5 مزیت کوچینگ فردی برای شما

هدف از کوچینگ می تواند برای یک فرد حتی گسترده تر و خاص تر باشد و درنتیجه مزایای زیر را به همراه داشته باشد.

 

1. برنامه ریزی و اقدام در جهت دستیابی به اهداف از مهمترین مزایای کوچینگ است

کوچینگ به فرد این فرصت را می دهد تا اهداف شغلی خود را به شیوه ای واقع بینانه تعریف کند. با کمک یک مربی، افراد می توانند اهداف خود را تعیین کنند و سپس فعالانه برای رسیدن به آنها تلاش کنند. برنامه ریزی و آموزش های کوچ، احتمال دستیابی به اهداف را افزایش می دهد. معمولا هدف از کوچینگ، ارتقای مهارت ها و دومی رفتار حرفه ای است.

جلسات کوچینگ به فرد این امکان را می دهد که اهداف خود را ثبت کرده و پیشرفتش را پیگیری کند. کوچ حرفه ای به افراد معیارهایی را آموزش می دهد تا دستیابی به هدف خود را مدیریت کنند و پیشرفت خود را پیگیری کنند.

 

2. مزیت کوچینگ، افزایش بهره وری در کار است.

کوچ  با بازخورد منحصر به فرد و تشویق های فراوان فرد را درگیر می کند. هنگامی که فردی برای رسیدن به اهدافش تلاش می کند، می تواند به طور موثرتری در حرفه خود مشغول شود. این افزایش بهره وری به حفظ شغل و حتی بهبود جایگاه شغلی فرد کمک می کند.

میزان پیشرفت افراد در جلسات کوچینگ را می توان با نرم افزار کوچینگ ارزیابی کرد. این نرم افزار می تواند با ارائه گزارش های دقیق به فرد، بررسی مکرر تلاش ها و پیشرفت ها را امکان پذیر کند.

 

3. هدف از کوچینگ ایجاد رابطه امن برای ارائه دیدگاه ها است

هدف از کوچینگ این است که به فرد فضای امنی برای صحبت کردن در مورد مسائل حساس را بدهد. کوچ معمولا یک شرکت‌کننده شخص ثالث است، و شاید به نظر برسد که خود را بی‌تفاوت نشان می دهد اما نقش کوچ در راهنمایی دادن به فرد موجب می شود بدون احساس ترس دیدگاه خود را به اشتراک بگذارد و  اعتماد فرد را برای ارائه دیدگاه هایش نیز جلب کند.

دکتر پرستو اسلامی کوچ معتقد است، برقراری ارتباط دوجانبه تنها در صورتی امکان پذیر است که راه امنی برای ارتباط بین مربی و فرد وجود داشته باشد. جلسات کوچینگ با این هدف برگزار می شوند که فرد بتواند تمام صحبت هایش را مستقیما با کوچ مطرح کند و امکان برقراری ارتباط با او را بدون ترس و دلهره داشته باشد.

ایجاد یک رابطه امن برای تشویق و پیشرفت فرد مهم است و امکان یادگیری عمیق تر مهارت ها را فراهم می کند. هنگامی که فرد، مهارت های لازم را یاد گرفت، می تواند شروع به استفاده از آنها در زندگی و حرفه خود کند و مزایایی را که از روابط مربیگری خود به دست می آورد، مشاهده کند.

 

4. هدف از کوچینگ، یادگیری عمیق تر مهارت ها است.

کوچینگ فردی فقط روی بهبود مهارت های یک فرد برای داشتن یک شغل بهتر متمرکز نیست. کوچ می تواند یادگیری مهارت ها را به سطح عمیق تری ببرد. هدف از کوچینگ این است که یک فرد بتواند بیشتر درباره خود بیاموزد، بفهمد که دیگران را چگونه درک کند و بخش‌هایی از شخصیت خود که از آن راضی نیست را بهبود ببخشد.

علاوه بر این، کوچینگ می تواند یادگیری فرد را به سطحی فراتر از یادآوری و درک ببرد. فرد می تواند مهارت های ارائه شده توسط مربی خود را یاد بگیرد و آنها را در موقعیت های جدید در فضای یادگیری امن خود به کار گیرد. کاربرد مهارت ها در موقعیت های مختلف در فرد اعتماد به نفس بیشتری ایجاد می کند.

 

5. ایجاد آگاهی شخصی یک هدف مهم از کوچینگ است

یک مربی می‌تواند به فرد، ایده‌هایی درباره بهبود خود بدهد، اما مهم‌تر از آن می‌تواند به او کمک کند تا از نقاط ضعف خود آگاه شود. نقاط ضعف، حوزه‌هایی از کار یا شخصیت افراد هستند که ممکن است آن‌ها را نبینند، اما نیاز به بهبود دارند. هنگامی که فرد از این زمینه ها آگاه شد، می تواند با مربی همکاری کند تا آنها را بهبود بخشد.

یک راه عالی برای ایجاد آگاهی شخصی از طریق ارزیابی شخصیت است. این ارزیابی ها به راحتی با استفاده از راهکارهای کوچینگ انجام می شود و نتایج ثبت می شود.

از طریق ایجاد آگاهی شخصی، فرد می تواند نقاط ضعف ناشناخته خود را به نقاط قوت تبدیل کند. این آگاهی شخصی موجب افزایش اعتماد به نفس شده و به آنها کمک کند تا استعداد خود را شکوفا کنند و می تواند در شغل های آینده نیز به آنها کمک کند.

 

6. پشتیبانی از بهبود مهارت های خاص، هدف دیگری از کوچینگ است.

داشتن پشتیبانی برای بهبود مهارت ها می تواند بسیار مفید باشد. صرفاً دانستن اینکه شخصی برای کمک به شما وجود دارد تا به هدف تان برسید، بخش مهمی از پیشرفت در فرآیند مربیگری است.

از آنجایی که مهارت‌سازی اصلی ترین هدف از کوچینگ فردی است، کوچ باید بر مهارت‌هایی که نیاز به تقویت شدن دارند، تاکید ویژه‌ای داشته باشد تا جلسات کوچینگ کارآمد و هدایت‌شده باشد. این مهارت ها می تواند شامل برقراری ارتباط، مسئولیت پذیری، مدیریت بحران، کار تیم و مهارت متقاعدسازی و غیره باشد.

 

خدمات کوچینگ فردی دکتر پرستو اسلامی کوچ

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه کوچینگ فردی می تواند برای شما مفید باشد، یک جلسه مشاورا رایگان با دکتر اسلامی رزرو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.