کوچ کارمندان

چگونه کارکنان خود را کوچ کنیم؟ پیشنهاداتی به مدیران برای بهبود رفتار سازمانی

مدیریت کار ساده ای نیست چرا که مدیر باید یک تیم از کسانی که هر کدام نقاط ضعف و قدرت خود را دارند کوچ کند. بنابراین ضروری است برای دستیابی به بهترین عملکرد تیم و بالاترین کارایی به صورت یک شکل تکامل یافته هر کدام از اعضای تیم را به طور جداگانه کوچ کند. یکی از مهم‌ترین مفاهیمی که متخصصین شاغل در یک سازمان باید آن را به خوبی درک کنند و تسلط کامل بر آن داشته باشند، رفتار سازمانی است. در این مقاله قصد داریم ابتدا به چگونگی کوچ کارکنان و سپس پیشنهاداتی به مدیران برای بهبود رفتار سازمانی بپردازیم، بنابراین تا پایان این نوشتار همراه ما باشید‌.

چگونه کارکنان خود را کوچ کنیم؟

شما می خواهید قبل از شروع کار مطمئن شوید که کارکنان شما به درستی آموزش دیده اند. به عنوان مثال فردی را به عنوان اپراتور ماشین دوخت لباس انتخاب کرده اید، باید پیش از آنکه یک لباس را برای فروش آماده کند، شما باید مطمئن شوید که کار با تمام قسمت های این دستگاه را آموخته است و باید به طور دقیق بداند که چه انتظاری از او می رود.

۱- به این مسئله فکر کنید که چگونه می توانید به افرادی که تحت رهبری شما هستند، خدمت کنید

با اعضای تیم خود از طریق تماس تلفنی یا تصویری تماس برقرار کنید و جویای حال آن ها شوید و سپس از آنها بپرسید که چگونه می توانید به آن ها کمک کنید. هرکاری از شما بر می آید، برایشان انجام دهید تا هرآنچه نیازشان است برای آنها مهیا کنید حتی اگر این موضوع هیچ گونه ربطی به کار نداشته باشد. راهبران خدمتگزار در طول مسیر با حمایت هیجانی و محسوس نقش کلیدی را در مسیر کوچ کارکنان به خوبی می دانند در حالی که آنان خود نیز در این مسیر در حال واکاوی و رشد هستند.

۲- کارمندان را تشویق کنید بر روی فرصت‌هایی برای بازآفرینی شغل‌شان تامل کنند.

کوچ کارکنان معمولا بر اساس تعامل مستمر و همکاری مثبت با کارمندان به وجود می آید. چنین فرآیندی به شخص کمک می کند تا بهترین و مهم‌ترین نقاط قوت خود را شناسایی کنند، چالش ها و مسائل را به خوبی درک کنند. هدف اصلی کوچ کارکنان افزایش بهبود کیفیت و کارایی، افزایش رضایت شغلی و انگیزه است. در روابط کوچینگ به ویژه کوچ کارکنان معمولا کارکنان هدفی را معین می کنند.

۳- با کوچ کارکنان محیط کاری بهتری ایجاد کنید

همه کارکنان برای یک مجموعه بسیار ارزشمند هستند. فرقی نمی کند یک کارمند، دو کارمند یا ۱۰۰ کارمند و حتی بیشتر دارید. الویت شما باید همواره ایجاد اهداف و ارزش مشترک میان کارمند هایتان باشد. به همین دلیل به منظور افزایش شکوفایی کارکنان و افزایش پیشرفت آن ها، ایجاد محیط کاری متناسب با نیازهای شخص از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است‌.

پیشنهاداتی به مدیران برای بهبود رفتار سازمانی و کوچ کارکنان

اگر مدیران و کارآفرینان بتوانند میزان دستاوردهای کسب و کار خود را با استفاده از بهبود رفتار سازمانی افزایش دهند، فرآیند مرحله به مرحله بهبود رفتار سازمانی را دنبال خواهند کرد‌. در این قسمت پیشنهاداتی به مدیران برای بهبود رفتار سازمانی مطرح خواهیم کرد.

۱- اجرای یک ارزیابی کلی برای کوچ کارکنان

پیش از هر چیزی رفتار سازمانی را به صورت دقیق بررسی کرده و مشخص کنید چه تاثیری بر کسب و کار شما و همچنین کارایی سازمان دارد. برای اجرای یک ارزیابی کلی بر روی بخش های زیر کلیک کنید.

  • حالات روحی و احساسی کارکنان: حالات روحی و احساسی کارکنان تاثیر بسیار مهمی در عملکرد و رفتار کارکنان دارد. کارکنانی که رضایت از کار خود ندارند یا تجهیزات کم و ناکارآمدی دارند، نسبت به کسانی که از شرایط و شغل خود راضی هستند، عملکرد کم تری دارند.
  • میزان بهره‌وری و کارایی نیروهای سازمان: یکی از فاکتورهای مهم در هنگام ارزیابی عملکرد سازمان، میزان کارایی و بهره وری کارکنان است، زیرا زمانی که در حال ارزیابی سطوح گوناگون هستید متوجه خواهید شد که چه عواملی در این سطح از کارایی دخیل هستند. به همین دلیل سوالات طراحی شده در این قسمت باید بتوانند عوامل پنهان را به خوبی آشکار کنند.

۲- کوچ کارکنان با آموزش

آموزش به کارکنان سازمان در بخش های گوناگون و به ویژه در بخش دیجیتالی، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. آموزش کارآمد و باکیفیت سبب تسریع مدت سازگاری شخص با سیستم و محیط، کاهش خستگی کارکنان در هنگام کار با نرم افزارها و در نتیجه افزایش بهره وری کلی خواهد شد.

۳- طراحی یک نقشه راه برای تغییرات

بعد از تعیین هدف و استراتژی می توانید یک گام به جلو حرکت کنید و برای تغییرات مورد نظر خودتان یک نقشه طراحی کنید و آن را توسعه دهید. این نقشه و برنامه باید یک چارچوب مشخص همراه با موعد تحویل نهایی داشته باشد.

کوچینگ توسعه سازمانی برای کوچ کارمندان

کوچینگ توسعه سازمانی یک رابطه مشترک میان مدیر سازمان و کوچ کارکنان برای دستیابی به موفقیت بیشتر و توسعه استراتژیک است. هدف از کوچینگ توسعه سازمانی این است که به مدیران سازمان ها کمک کند تا خود را با رویکرد اثبات شده و منحصر بفرد که باعث تضمین پیشرفت سازمان می شود، تغییر دهند. کوچ حرفه ای راهکار موفقیت سازمان را می داند و بر روی یک نقشه راه استراتژیک و مشارکت قابل اعتماد برای سیستماتیک کردن هر حوزه از تجارت شما تاثیر گذار است.

مهم‌ترین هدف کوچینگ توسعه سازمانی تجزیه و تحلیل و بررسی شرایط سازمان و همچنین کشف نقاطی است که راکد است و به پیشرفت و توسعه نیاز دارد. کوچینگ باید دلیل راکد ماندن هر مسئله ای را پیدا کند و سوالات صحیح را در زمان مناسب بپرسد‌.

جمع بندی

کوچ کارکنان یک ابزار بسیار قوی است که مدیران و کارآفرینان می توانند برای بهبود عملکرد تیم خود از آن استفاده نمایند. مدیر می تواند همه افراد تیم را به صورت فردی و یا به عنوان عضوی از تیم کوچ کند. با گذشت زمان آن ها را آموزش دهد و زمانی که اشتباهی مرتکب می شوند، آنها را راهنمایی کند و با انگیزه و مثبت باشد. مدیر با کوچینگ توسعه سازمانی به بهبود عملکرد هر یک از کارکنان کمک می کند و عملکرد تیم خود را بهبود می بخشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.