مدیریت رفتار سازمانی

نکات مهم مدیریت رفتار سازمانی  

مدیریت رفتار سازمانی به نحوی که به بهبود عملکرد و تعهد در محل کار منجر شود یکی از مهمترین چالش های مدیران و متخصصان منابع انسانی است. در این مقاله، می خواهیم در مورد نکات مهم مدیریت رفتار سازمانی که می‌توانید برای بهبود رفتار کارکنان و رسیدن به اهداف سازمانی از آنها کمک بگیرید، صحبت کنیم.

با به کار گیری این نکات مهم مدیریت رفتار سازمانی می‌توانید در بهبود عملکرد و انطباق کارکنان در سازمان خود موثر عمل کنید:

 

یک سیستم کارامد برای استخدام کارمندان مناسب داشته باشید

مطالعات نشان داده است که پرسنل منابع انسانی در ارائه استراتژی های هوشمند و کمک به بهبود عملکرد شرکت عالی عمل می کنند.

به همین دلیل مدیریت رفتار سازمانی باید از مدیران منابع انسانی آغاز شود و سازمان ها باید متخصصان منابع انسانی را در طراحی تغییرات تحول آفرین مشارکت دهند.

آنها ممکن است نظرات و ایده های منحصر به فردی داشته باشند که مدیران ممکن است فراموش کرده باشند و نقش کلیدی در شناسایی کارمندان مناسب برای ایفای نقش های جدید در یک سازمان ایفا کنند.

داشتن یک سیستم استخدامی برای شناسایی کارمندان مناسب به شما کمک می کند تا به راحتی به اهداف سازمان دست یابید. استخدام کارکنان متناسب با فرهنگ سازمان به حفظ استانداردهای رفتاری کمک می کند. هر شکلی از عدم تطابق می تواند منجر به درگیری ها و مشکلات رفتاری شده و در نتیجه، به آمادگی کارمندان برای سازگار شدن با فرهنگ سازمان لطمه بزند.

اگر مطمئن باشید که مدیران منابع انسانی دقیقا می دانند چه نوع کارمندی را استخدام کنند و متقاضیان را بر اساس اخلاق کاری و صداقت آنها انتخاب کنند، می توانید به موفقیت راهکارهای مدیریت رفتار سازمانی انیدوار باش زیرا تقریباً همه مهارت ها و توانایی های دیگر قابل یادگیری هستند.

 

برای حل مشکلات با کارمندان، همدلی نشان دهید

پس از استخدام کارمندان مناسب، چالش دیگری که در مدیریت رفتار سازمانی با آن روبرو خواهید شد این است که بدانید کارکنان شما دقیقاً چگونه به شما نیاز دارند تا با فرهنگ سازمان سازگار شوند. برای مقابله با این چالش، نیاز به شناسایی و رسیدگی به مشکلات آنها دارید. اگر از رفع مشکلات آنها در محل کار چشم پوشی کنید، انگیزه و تعهد آنها به کار را از بین می برید.

بنابراین، یک مدیر بی احساس نباشید که به راحتی و رفاه کارمندان در محل کارشان اهمیتی نمی دهد. شما باید به طور منظم از کارکنان خود نظرسنجی کنید تا بدانید که آنها در مورد محل کار خود چه احساسی دارند.

تحقیقات نشان داده است که اگر با کارمندان براساس علایق، انگیزه ها و اهدافی که برای خودشان در نظر دارند، برخورد کنید، مدیریت رفتار سازمانی بهبود می یابد و عملکرد کارکنان نیز به بهره وری بیشتر سازمان منجر خواهد شد.

اگر نمی دانید چطور باید با بهبود ارتباطات اجتماعی و رفتارهای سازمانی با کارمندان همدلی کنید می توانید از راهنمایی های کوچینگ توسعه سازمانی کمک بگیرید. آمارها نشان می دهد، در سازمان هایی که یک کوچ توسعه سازمانی حضور دارد، کارمندان احساس رضایت بیشتری از کار دارند و بهره وری و کسب درآمد سازمان نیز بیشتر است.

 

برای مدیریت رفتار سازمانی به کارمندان در مواقع مناسب، پاداش بدهید

هیچ کارمندی دوست ندارد، بدون پاداش کار کند. وقتی پاداشی وجود داشته باشد که کارمندان امیدوار باشند آن را به دست آورند، احساس مسئولیت بیشتری می کنند تا رفتار سازمانی بهتری داشته باشند. برای مدیریت رفتار سازمانی، باید پاداش دادن به کارکنان وفادار، سازگار و سخت کوش را در نظر بگیرید.

البته برای دستیابی به هدف اصلی که بهبود رفتار کارمندان و تطابق آن با فرهنگ سازمانی است باید اطمینان حاصل کنید که آنها از همان ابتدا تصویری از “آنچه برای بدست آوردن پاداش باید انجام دهند” داشته باشند. این سیستم پاداش دهی، کارمندان را تشویق می کند تا برای تکمیل وظایف شان تلاش بیشتری کنند و رفتار خوبی داشته باشند تا بتوانند واجد شرایط دریافت پاداش باشند.

 

روی توانمندسازی و آموزش کارکنان، سرمایه گذاری کنید

هنگامی که کارکنان جدید وارد سازمان شما می شوند، اطلاعات شان در حد همان مطالبی است که شما در آگهی استخدام مطرح کردید یا شاید فقط با نگاهی به وب سایت سازمان شما، اطلاعات کمی در مورد سازمان تان بدست آورده باشند.

بنابراین، به عنوان یک مدیر، باید کارکنان جدید را با وظایف، انتظارات و مسئولیت‌های شان آشنا کنید تا از اشتباهات پرهزینه جلوگیری شود.

کارمندان باتجربه تر نیز برای سرعت بخشیدن به کار سازمان می توانند در دوره های تکمیلی و آموزش در مورد ماشین آلات، خط مشی ها، روش های کاری و فرآیندهای جدید شرکت کنند.

شما می توانید بهبود عملکرد کارمندان یا مدیریت رفتار سازمانی را با پرسیدن سوالاتی که الهام بخش است و آنها را به راه حل مناسب هدایت می کند، دنبال کنید. این روش‌ها به ایجاد انگیزه در کارکنان کمک می‌کنند، زیرا احساس می‌کنند بخشی از یک تیم بزرگ هستند که به سمت یک هدف حرکت می‌کنند.

 

ارزش های سازمان را برای بهبود مدیریت رفتار سازمانی، با کارمندان به اشتراک بگذارید

برقراری ارتباط صحیح با ارزش های سازمان، نقش مهمی در مدیریت رفتار سازمانی ایفا می کند. کارمندی که ارزش های شرکت شما را درک نمی کند، به سختی می تواند با فرهنگ سازمانی شما هماهنگ شود.

یک پیام واضح و مختصر، تمرکز کارمندان را بر روی اهداف اصلی حفظ می کند و از بروز حوادث ناگوار، انجام دیرهنگام کارها و بهانه های مداوم جلوگیری می کند.

 

با مدیریت رفتار سازمانی، انعطاف پذیری و بهره وری کارمندان را افزایش دهید

با مدیریت رفتار سازمانی می توانید مسئولیت پذیری را در کارمندان ایجاد کنید. شما باید وظایف کارمندان را به درستی به آنها تفویض کنید و هماهنگ‌کنندگان پروژه باید مکانیسم‌هایی را مانند سیستم پاداش اجرا کنند که از انجام آن وظایف اطمینان حاصل کنند.

مهمترین راهکارها برای مدیریت رفتار سازمانی، استخدام کارکنان مناسب و آموزش آنها در مورد فرهنگ سازمانی است که دستیابی به اهداف تعیین شده را تضمین می کند.

مدیران باید اطمینان حاصل کنند که عملکرد کارکنان با فرهنگ سازمانی هماهنگ است. راهکار عملی برای دستیابی به این هدف، ردیابی معیارهای کلیدی و راهنمایی کارکنان برای عملکرد بهتر و در عین حال حفظ مسئولیت پذیری آنها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.