کتاب‌های مدیریت رفتار سازمانی

معرفی بهترین کتاب های مدیریت رفتار سازمانی

کتاب های مدیریت رفتار سازمانی، راهنمای ارتباطات سازمانی و فرهنگ تیمی در محیط کار هستند. این منابع به جای تمرکز بر انگیزه و اقدام فردی، فرآیندهای فکری و عادات تیم ها و شرکت ها را بررسی می کنند. موضوعات رایجی که در این کتاب ها مطرح می شود شامل انگیزه بخشی، تعامل بین فردی، پویایی تیم، تصمیم گیری اخلاقی و حل تعارض است. هدف این کتاب ها آموزش به مدیران است تا یاد بگیرند چگونه سازمان ها را به بهترین شکل ساختاردهی و هدایت کنند.

بهترین کتاب های مدیریت رفتار سازمانی

در اینجا لیستی از کتابهای جدید و پرفروش در مورد مدیریت رفتار سازمانی ارائه شده که مدیران می توانند از آنها برای ایجاد فرهنگ بهتر و دستیابی به نتایج عالی استفاده کنند.

۱. رفتار سازمانی: رویکردی برای ایجاد مهارت توسط دکتر کریستوفر پی نک، جفری دی. هاتون و اما ال موری

این کتاب به عنوان یکی از برترین منابع آموزش مدیریت رفتار سازمانی شناخته می شود. نویسندگان قصد دارنر این مفهوم را آموزش دهند که القای دانش و توانایی، آسان تر از اشتیاق در کارکنان است. با این رویکرد، مفاهیم کلیدی مانند انگیزه بخشی، ارتباطات سازمانی، پویایی تیم، رفتار اخلاقی و مذاکره در تعارض مورد بررسی قرار گرفته است. این راهنما همچنین موضوعاتی مانند تنوع، کنجکاوی و یادگیری، و مدیریت استرس در محیط کار را بررسی می کند.

رفتار سازمانی: رویکرد مهارت‌سازی را بخوانید .

۲. رفتار سازمانی: رفتار انسانی در کار نوشته جان نیوستروم

مطالعه این منبع نیز به عنوان یکی از بهترین کتاب های مرجع رفتار سازمانی به مدیران توصیه می شود که در آن راهکار‌هایی را برای خوانندگان پیشنهاد می‌کند تا ایده‌های موجود در صفحات را در سناریوهای دنیای واقعی به کار ببرند.

این راهنما به طور کامل این حوزه را پوشش می‌دهد، که از اصول اولیه شروع می‌شود و با روندها و تحقیقات در حال توسعه ختم می‌شود. موضوعاتی مانند سیستم های پاداش، مدیریت تغییر، توانمندسازی کارکنان، رفتار جمعی و پویایی بین فردی در آن مورد بررسی قرار گرفته و شامل یک واژه نامه و فهرست جامع است.

هر بخش از این منبع آموزشی شامل تمرینات عملی و ابزارهای ارزیابی است که به درک عمیق تر مفاهیم کمک می کند و به خوانندگان فرصتی برای تمرین اصولی می دهد.

از این کتاب مفید می توان در راستای کوچینگ توسعه سازمانی و بهبود کلی روابط و فرهنگ سازمانی استفاده کرد.

رفتار سازمانی: رفتار انسانی در کار را بخوانید .

۳. مدیریت رفتار سازمانی: آنچه مدیران بزرگ می دانند و انجام می دهند توسط تیموتی بالدوین، بیل بومر و رابرت روبین

این کتاب نقش مدیریت را در تأثیرگذاری بر رفتار و عملکرد کارکنان تجزیه و تحلیل می کند. فصل‌های کتاب به موضوعاتی مانند تصمیم‌گیری اخلاقی، انگیزه تیم، مدیریت عملکرد کارکنان و حل تعارض می‌پردازند.

هدف از متن نگاشته شده بررسی تأثیری است که رفتار یک مدیر می‌تواند بر اعضای تیم داشته باشد و از مطالعات موردی شرکت‌های معتبری مانند Google، Zappos و Ritz-Carlton برای ارائه نمونه‌های عینی از این شیوه‌ها در عمل استفاده می‌کند.

این کتاب رویکردی استراتژیک و مبتنی بر تصمیم دارد و به خوانندگان می‌آموزد که چگونه موقعیت‌ها را ارزیابی کنند و مسیرهای عملی را با اطمینان از کسب نتایج مطلوب انتخاب کنند.

مدیریت رفتار سازمانی را بخوانید .

۴. عادات اتمی: راهی آسان و اثبات شده برای ایجاد عادات خوب و ترک عادت های بد نوشته جیمز کلیر

عادات اتمی یکی از پرفروش ترین کتاب های مدیریت رفتار سازمانی است. این کتاب به طور خاص سازمان‌ها را هدف قرار نمی‌دهد، روش‌های توصیف‌شده در صفحات آن کاملا برای سازمان ها، شرکت ها و حتی توسعه فردی قابل استفاده هستند و کارایی سیستم‌های محل کار را به‌طور چشمگیری بهبود می‌بخشند.

این راهنما توضیح می دهد که چگونه می توان از شر عادت های بد خلاص شد و تمایلات سازنده تر را حفظ کرد. هدف اصلی منبع این است که به افراد آموزش دهد، عادت‌های خوب زمانی که با تغییرات تدریجی نهادینه شود، مکجب می شود مجموع اقدامات کوچک و در عین حال قدرتمندی ایجاد شود که در یک دوره زمانی تکرار می‌شوند و فرد را به موفقیت های بزرگ می رسانند.

این کتاب، نکات آموزشی را از طریق خاطرات برخی از افراد و گروه‌ها و افراد بسیار مورد احترام و موفق نشان می‌دهد.

جیمز کلیر همچنین استراتژی‌ها و تکنیک‌هایی را برای کوچینگ توسعه سازمانی و ارتباطات سازمانی ارائه می‌کند که انتخاب‌های مثبت را تشویق کرده و به مدیران و کارکنان نشان می دهد چطور علیرغم برنامه‌های کاری شلوغ، حرکت روی به جلوی خود را حفظ کنند و حتی پس از انحراف از برنامه، قدرت شروع مجدد را پیدا کنند.

عادات اتمی می تواند به عنوان راهنمای نهایی برای تغییر رفتار سازمانی برای بهتر شدن عمل کند.

عادات اتمی را بخوانید .

۵. کد فرهنگ: راز تیم های بسیار موفق اثر دانیل کویل

کد فرهنگ یکی از پرفروش ترین کتاب های مدیریت رفتار سازمانی طی سال های گذشته بوده است. این کتاب به بررسی استراتژی‌ها و تکنیک‌هایی برای ایجاد تیم هایی با عملکرد بالا می‌پردازد که به‌جای رقابت بین یکدیگر و رقابت برای بدست آوردن موقعیت، واقعاً با یکدیگر همکاری می‌کنند. دانیل کویل سه مهارت اصلی لازم برای دستیابی به این هدف را شناسایی می کند:

اطمینان از شرایط کاری را تامین کنید

آسیب پذیری را به اشتراک بگذارید

هدف را تعیین کنید

با استفاده از این چارچوب، این کتاب با توصیف طیف متنوعی از تیم‌های موفق، از عملیات نظامی، تیم‌های ورزشی حرفه‌ای، گروه‌های کمدی، تا دزدان جواهرات، نکات بیان شده را در عمل بررسی می‌کند. کد فرهنگ فرمولی را برای مدیریت و حفظ ارتباطات اجتماعی یک سازمان و ایجاد حس تعلق، رضایت و توانمندسازی برای کارکنان تجزیه و تحلیل می کند.

کد فرهنگ را بخوانید  .

جمع بندی

رفتار کارکنان ممکن است گاهی تصادفی و غیرقابل پیش بینی به نظر برسد، اما با آگاهی از الگوهای رفتاری و تمایلات روانی که کنش ها و واکنش های نیروی کار، مدیران می توانند شرایط مساعدی ایجاد کنند یا رفتارهای غیرمولد را اصلاح کنند تا به نتایج بهتری دست یابند.

خواندن کتاب‌های مدیریت رفتار سازمانی به مدیران، ابزار لازم برای بهبود روابط بین فردی و هدایت کارکنان و سازمان‌ها به سوی پیشرفت را می‌دهد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.