کوچ توسعه فردی کیست و چه وظایفی دارد؟

کوچ توسعه فردی، یک متخصص در حوزه سلامت است که به افراد کمک می کند تا در زندگی خود پیشرفت کرده و به رضایت بیشتری دست یابند. کوچ حرفه ای به مراجعین خود در بهبود روابط، مشاغل و زندگی روزمره کمک می کنند.

 

یک کوچ توسعه فردی چه می کند؟

مربیان زندگی می توانند به شما کمک کنند تا اهداف خود را روشن کنید، موانعی را که شما را عقب نگه می دارند شناسایی کرده و سپس استراتژی هایی برای غلبه بر هر مانع ارائه دهید.

با ارائه این استراتژی ها، کوچ کاربلد، مهارت ها و استعداد های منحصر به فرد شما را هدف قرار داده و با کمک به شما برای اشناسایی نقاط قوت تان، پشتیبانی لازم را برای دستیابی به تغییر طولانی مدت فراهم می کنند.

 

چه کسی باید به کوچ توسعه فردی مراجعه کند؟

بسیاری از افراد برای راهنمایی گرفتن در خصوص تغییرات مهم زندگی، مانند انتخاب یک شغل جدید با کوچ مشورت می کنند. با این حال، در بسیاری از موارد، افراد صرفاً برای کمک گرفتن در جهت ساختن یک زندگی شادتر و معنادارتر به کوچ مراجعه می کنند.

اگر نشانه های زیر را در زندگی خود می بینید بهتر است با یک کوچ توسعه فردی مشورت کنید:

استرس  و/یا اضطراب شدید

ناتوانی در ترک عادت های بد

عدم رضایت از زندگی اجتماعی

احساس نارضایتی مداوم در محل کار

در سال های اخیر، کوچ توسعه فردی حضور قابل توجهی در زندگی افراد موفق داشته اند. در واقع، تعداد زیادی از افراد خلاق، مدیران اجرایی و کارآفرینان اکنون با کوچ توسعه فردی همکاری می کنند تا در زندگی حرفه ای و شخصی خود به موفقیت دست یابند.

 

انواع کوچ توسعه فردی

برخی از مربیان توسعه فردی رویکردی کلی تر و همه جانبه را اتخاذ می کنند، اما بسیاری از آنها در یک زمینه متخصص هستند و روی کمک به افراد در زمینه های خاص تمرکز دارند. برخی از این حوزه ها عبارتند از:

کوچینگ اعتیاد و هوشیاری

کوچینگ تجاری، اجرایی و مدیرتی

کوچینگ شغلی

کوچینگ دوستیابی و روابط

کوچینگ رژیم غذایی و تناسب اندام

کوچینگ طلاق

کوچینگ زندگی خانوادگی

کوچینگ مالی

کوچینگ سلامت و تندرستی

کوچینگ مهارت های زندگی

کوچینگ سلامت روان

کوچینگ معنوی

کوچینگ ورزشی

 

تفاوت بین کوچ و درمانگر

اگرچه ممکن است وظایف یک کوچ توسعه فردی و درمانگر شباهت هایی وجود داشته باشد اما هر یک از این متخصصان نقش های متمایزی دارند و اهداف منحصر به فردی را در جلسات درمانی دنبال می کنند.

درمانگران برخلاف کوچ بر درمان شرایط سلامت روان و کمک به افراد برای مقابله با تروما و سایر مسائل مربوط به گذشته تمرکز می‌کنند. در حالی که کار با یک کوچ توسعه فردی ممکن است به شما برای مقابله با برخی مشکلات حل نشده در زندگی کمک کند، کوچینگ زندگی نمی تواند اختلالات روانی، اختلالات اضطرابی، اعتیاد یا هر بیماری روانی دیگری را درمان کنند.

درمانگران دارای مدرک هستند و متخصصان بهداشت روان دارای مجوز می باشند. آنها باید از یک کد اخلاقی پیروی کنند و مقررات مربوط به رازداری و آموزش مداوم را رعایت کنند.

از سوی دیگر، مربیان زندگی توسط هیچ نهادی نظارت نمی شوند. بنابراین، کوچ توسعه فردی هرگز نباید به عنوان جایگزینی برای یک متخصص بهداشت روان در نظر گرفته شود .

اگر علائم یک مشکل سلامت روان را تجربه می کنید (مانند احساس ناامیدی، مشکل در تمرکز، اختلال در خواب و اختلال رفتاری)، بسیار مهم است که در اسرع وقت با یک درمانگر مشورت کنید.

لایف کوچینگ چه کاری میتواند برای شما انجام دهد؟

یکی از مزایای اصلی کار با کوچ، توانایی به دست آوردن دیدگاه تازه و آگاهانه در مورد مشکلاتی است که با آن روبرو هستید. علاوه بر ارائه بینش جدید نسبت به چالش‌ها، یک کوچ توسعه فردی می‌تواند به شما کمک کند تا الگوهای منفی را که می‌توانند مانع موفقیت شما شوند، کنار بگذارید.

بسیاری از افراد از کار با یک کوچ توسعه فردی برای پر کردن شکاف بین شرایط فعلی و زندگی که دوست دارند داشته باشند، کمک می گیرند. موارد زیر برخی از مزایایی است که ممکن است از داشتن یک کوچ توسعه فردی حاصل شود:

تعادل بهتر کار و زندگی

از بین بردن ترس ها و اضطراب های طولانی مدت

افزایش خلاقیت

امنیت مالی بیشتر

بهبود مهارت های ارتباطی

زندگی کاری رضایت بخش تر

روابط قوی تر با دوستان و خانواده

علاوه بر این، افراد اغلب از کوچینگ توسعه فردی کمک می گیرند تا از موانعی که ممکن است در رابطه با شریک زندگی یا همسرشان اختلال ایجاد کند، بگذرند. بسیاری از افراد همچنین به دنبال کمک گرفتن از کوچینگ توسعه فردی برای شناسایی استعداد و ایجاد مسیر شغلی ایده آل خود هستند.

از آنجایی که جلسات کوچینگ توسعه فردی معمولاً به طور منظم در یک دوره زمانی طولانی برگزار می شوند، مربیان می توانند اطمینان حاصل کنند که مراجعین شان می توانند تغییرات مورد نیاز را در زندگی شان ایجاد کنند.

 

از یک کوچ توسعه فردی چه انتظاری باید داشت

می توانید از جلسات کوچینگ انتظار داشته باشید که در مورد اهداف خاصی که برای آینده دارید با کوچ صحبت کنید. کوچ معمولا شما را برای حرکت به سمت اهداف ضروری تان هدایت می کند. یک مربی خوب می تواند تشخیص دهد که چه زمانی به جای پیشرفت کردن، متوقف شده اید بنابراین، به شما کمک می کند تا مجددا انگیزه خود را بدست آورید.

مسئولیت پذیری یکی از مزایای اصلی کار با یک کوچ توسعه فردی است. در نتیجه پس از جلسات کوچینگ اکثر مراجعین سریعتر و کارآمدتر از زمانی که خودشان به تنهایی برای زندگی شان تصمیم گیری می کردند، به اهدافشان دست می یابند.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان نیاز به راهنمایی در خصوص روابط در زندگی یا کار خود دارید می توانید با شرکت در جلسات کوچینگ توسعه فردی دکتر پرستو اسلامی کوچ به موفقیت بیشتری دست یابید و بر مشکلات خود غلبه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.