رفتار سازمانی

فرهنگ و رفتار سازمانی چیست؟

رفتار سازمانی یکی از مفاهیم بسیار مهم است که از فرهنگ تاثیر می‌پذیرد، اما چرا؟ تقریبا محال است، کتابی با این موضوع بخوانید و درآخر ببینید هیچ فصلی از کتاب درمورد نقش فرهنگ در سازمان نگفته باشد، چرا که این فرهنگ است که در کنار آموزش های رفتاری کارمندان را آماده فعالیت برای هر کسب و کار و سازمانی می‌کند.

این رفتار، وجه اشتراکی بین تمام کارمندانی است که در سازمان ها می‌خواهند با یکدیگر ارتباطی موثر برقرار کنند. در  جلسات کوچینگ سازمانی دکتر پرستو اسلامی شما یاد می‌میگیرید که چگونه با سایر همکارانتان که فرهنگ های گوناگون و تجربه زیستی متفاوتی دارند، ارتباط صمیمانه ای برقرار کنید. همچنین، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی اهداف و تاثیر فرهنگ برروی رفتارهای سازمانی بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

 

تعاریف فرهنگ و رفتار سازمانی

به بیان ساده، رفتار سازمانی یعنی نحوه تعامل افراد در یک سازمان که ممکن است گاهی برای ارتباط گرفتن با برخی از افراد موفق آمیز نباشد، چرا که رفتار افراد در سازمان ها حتی بعد از شرکت در جلسات کوچینگ سازمانی مشابه یکدیگر نمی‌باشد.

در مقابل، فرهنگ سازمانی متشکل از قوانین و مقرراتی است که مدیران آنهارا مشخص و سپس کارمندان بر اساس خط مشی کل سازمان و رفتاری بایستی نشان دهند ، در این مجموعه قرار می‌گیرند. لازم بذکر است، هر رفتاری در مجموعه های مختلف، با یک مجموعه ی دیگر به دلیل شباهت نداشتن رفتار های کارمندان با یکدیگر، انتظارات مدیران و مشتریان و وظایف کارمندان متفاوت است.

 

اهداف فرهنگ و رفتار سازمانی بر چه مواردی متمرکز اند؟

صاحب نظران حوزه مدیریت بعد از بررسی، اهداف آنهارا اینطور شرح داده اند:

فرهنگ، هویت درونی و بیرونی یک سازمان است

فرهنگ سازمانی شرح دهنده ی تمام جزئیات و جنبه های کسب و کارتان است، چرا که به شما روش دقیقی که سازمانتان در پیش گرفته است را نشان می‌دهد و تمام کارمندان را در یک مسیر هدایت می‌کند. فرهنگ، هویت و تصویر درونی و بیرونی کسب و کار شماست، پس می‌بایست به آن توجه بسیاری نمایید.

فرهنگ، ارزش های اصلی کسب و کارتان را مشخص می‌کند

هر کسب و کاری یکسری ارزش های اصلی دارد که فرهنگ سازمانی می‌تواند آنرا راحت تر بازتاب نماید. ارزش ها، همه ی تجربیاتی هستند که شما به عنوان یک سازمان قدرتمند به مشتریانتان نشان و  راحت تر می‌توانید چیستی خود را برای آنها تعریف کرده اید. به بیان ساده تر، این ارزش ها می‌تواند شامل روش های تجارتتان، رفتار کارمندانتان و شامل روش هایی باشد که شما سازمانتان را اداره می‌کنید.

هیچ وقت نباید ارزش های اصلی کسب و کارتان در تضاد با فرهنگ سازمانی باشد، در این صورت تمام زحماتتان برای همگان بی معنی خواهد شد.

فرهنگ، مجموعه ای از کارمندان حامی یا منتقد است

یکی از مهم ترین اهداف فرهنگ سازمانی این است که می‌تواند کارمندانتان را در دسته حامیان شما قرار دهد. کارمندان شما انتظار بیشتری از شما در کنار پرداخت حقوق در یک زمان ثابت و رفتار صحیح دارند، آنها می‌خواهند در محل کار خود احساس مهم بودن داشته باشند، سپس راحت تر می‌توانند فرهنگ سازمانی شمارا قبول کنند. برای شدنی شدن این هدف، می‌توانید از جشن گرفتن برای موفقیت های تیمی شروع کنید یا به کارمندانتان کادو بدهید.

با رفتار سازمانی، رفتار کارمندانتان کنترل کنید

اولین اهمیت رفتار سازمانی این است که به شما کمک می‌کند تا کارمندانی داشته باشید که در کنار هم فعالیت موثری دارند و سپس باعث افزایش بازدهی تیم شما می‌شوند. این رفتار ها، مجموعه ای از کارهای مدنظر مدیر یک کسب و کار هستند که در صورت انجام شدن منظم آنها توسط کارمندان، آینده ای بهتر برای کسب و کارها رقم خواهد خورد.

رفتار های کارمندان قابل پیش بینی می‌شود

رفتار های سازمانی قابل پیش بینی، رفتار هایی هستند که با ارزش های مدیر کسب و کار مطابقت دارند و می‌توانند رفتار های غیر قابل پیش بینی را به حداقل برسانند. وقتی رفتار های کارمندان قابل پیش بینی باشد، می‌توان گفت مدیر خیلی خوب کارمندانش را می‌شناسد و راحت تر می‌تواند به برنامه ریزی که برای آینده کسب و کارش در نظر دارد، برسد.

رفتار های سازمانی انگیزه و روابط کاری را افزایش می‌دهند

وقتی کارمندان رفتار درست سازمانی را یاد بگیرند، انگیزه و روابط کاریشان افزایش می‌یابد. لذا فعالیت کسب و کارها در بهترین شکل و در مسیر صحیحش انجام می‌شود و با آرامشی که در محیط کاری به وجود می‌آید، موفقیت به آن شرکت نزدیک تر می‌شود.

 

به طور دقیق فرهنگ می‌تواند چه تاثیری بر رفتار سازمانی بگذارد؟

همانطور که قبلتر گفتیم، فرهنگ سازمانی مجموعه ای از جریان فکری، ارزش ها و باورها است که در رفتار سازمانی نیروهای انسانی یک کسب و کار تاثیر می گذارد. اعضای جدید هم می بایست بعد از ورود به سازمان، این قوانین را دنبال و به آن پایبند باشند تا بدون به وجود آمدن اصطکاک کارها به درستی انجام شوند. اگر بخواهیم راجب تاثیر دقیق فرهنگ برروی رفتار سازمانی صحبت کنیم، باید همین ابتدا بگوییم که فرهنگ راهنمای افراد و تیم های کسب و کار ها محسوب می‌شود.

فرهنگ سازمانی، رفتاری است که مدیران و موسسان یک سازمان قبول می‌کنند تا بطور ثابت در بین کارمندانشان جریان یابد. پس می‌توان گفت فرهنگ بازتابی از افکار و شخصیت مدیران کسب و کارها است.

 

جمع بندی

درنتیجه، برای تحلیل رفتار سازمانی هر کارمندی می بایست راجب فرهنگی که از قبل در آن محیط کاری جریان پیدا کرده است، مطلع شد و سپس می توان راحت تر رفتار او را بررسی کرد. کارمندان عضوی از مردم جامعه کاری هستند و برای اینکه بتوانند در جایی مشغول به کار شوند باید قوانین دنیای کسب و کاری که به آن رزومه فرستاده اند را بشناسند.

خوشبختانه امروز به تاثیر فرهنگ بر رفتار های سازمانی توجه بسیاری می‌شود،  اصلی ترین منبع آموزشی در ایران جلسات کوچینگ سازمانی است که مطالب و جزئیات اصلی رفتارهای سازمانی را آموزش می‌دهند، سایت دکتر پرستو اسلامی شامل بهترین مدیریت و پکیج های آموزشی است که شما به عنوان شخصی که علاقه مند و به دنبال یادگیری رفتارهای سازمانی هستید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و در این جلسات ثبت نام کنید.

یک پاسخ به “فرهنگ و رفتار سازمانی چیست؟”

  1. […] رفتار سازمانی شامل مطالعاتی می‌باشد که بیشتر بر عملکرد شغلی، افزایش رضایت شغلی، […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.