رفتار حرفه ای در سازمان

چطور رفتار حرفه ای در سازمان را توسعه دهیم؟

رفتار حرفه ای در سازمان با نگرش، مهارت‌ها و ویژگی های فردی مرتبط است. اگرچه امروزه، محل‌های کاری فضای متنوع تری پیدا کرده اند، اما کارمندان بایستی بعد از استخدام، به کارفرما و همکاران خود اطمینان دهند که اخلاق کاری بالایی دارند و می‌توانند در پیشرفت و موفقیت سازمان کمک کننده باشند.

اما رسیدن به یک نگرش فکری ثابت و سپس نشان دادن رفتار سازمانی حرفه ای، آسان نیست. با خواندن این مقاله یاد میگیرید که چگونه می‌توانید، حرفه ای بودن رفتار خود را در محل کار نشان دهید.

 

رفتار حرفه ای در سازمان چیست؟

رفتار سازمانی به ترکیبی از ویژگی‌ها، مهارت‌ها و قضاوت‌های حرفه ای می‌گویند که بین تمام کارکنان محیط‌های کاری وجود دارد. به عبارت دیگر، با یادگرفتن اصولی رفتار حرفه ای در سازمان، از اولین روز کاری تا روز بازنشستگی می توانید کیفیت کار خود را تضمین نمایید. در ادامه با باید‌ها و نباید‌های رفتار‌‌ حرفه ای آشنا خواهید شد.

 

مهم ترین عوامل در رفتار سازمانی

  • احترام: مهم ترین عنصر رفتار حرفه ای در سازمان، احترام به سرپرست، همکاران و زیر دستان، مشتریان و هر کس دیگری است که در طول روز با آنها تعامل دارید. به عنوان مثال، در مکالمات احترام به معنای گوش دادن به حرف های شخص مقابل، ابراز علاقه و توجه از طریق تماس چشمی و ارائه بازخورد است.

به یاد داشته باشید که احترام چیزی نیست که شما به دست آورید، همه سزاوار احترام هستند و حتما باید آنرا در محیط کاری نشان دهید.

  • شایستگی: وقتی مردم به حرفه ای ها فکر می کنند، معمولاً آنهارا با افراد بی نظم و ناآگاه مرتبط نمی‌دانند. بنابراین باید برای نشان دادن رفتار حرفه ای تمرین کنید. کلید حرفه ای بودن این است که برای بهبود مهارت‌های خود و یادگیری باید‌ها و نباید‌های پروژه های سازمانی که در آنجا کار می کنید، فعال و آگاه باشید و سعی کنید خود را با انجام درست وظایفتان به یک شخص شایسته تبدیل نمایید.
  • مسئولیت پذیری: حتی شخصی که اعتماد به نفس بالایی دارد، مرتکب اشتباه خواهد شد. بنابراین، اجازه ندهید عزت نفس، اشتباهاتتان را گردن دیگران بیندازد. درمورد کار‌های خود مسئولیت پذیر باشید، از اشتباهات خود درس بگیرید و برای بهتر شدن تلاش کنید.
  • صداقت: به معنای انجام کار درست است، حتی وقتی کسی شمارا تماشا نمی کند. یک حرفه ای واقعی در انجام پروژه‌های خود از میانبر‌ها استفاده نمی کند و تمام تلاش خود برای انجام هر کاری به کار می گیرد.

 

راهنمای رفتار حرفه ای در سازمان

برخی از نکاتی که می تواند به شما در نشان دادن رفتار حرفه ای در سازمان کمک کند، عبارتند از:

مدیریت زمان داشته باشید

همیشه سعی کنید به موقع به محل کار خود برسید و در زمان مقرر شده سر جلسات حاضر شوید. دلیل مدیریت زمان نداشتن شما، می تواند ساعت خواب نامنظم یا هیجان انگیز نبودن کاری باشد که به آن مشغول هستید. بنابراین، می‌توانید با برنامه ریزی ساعت خواب خود و زودتر راه افتادن از خانه به مقصد محل کارتان، این مشکل را اصلاح نمایید.

یک برنامه خواب ثابت، رژیم غذایی مملو از وعده های سالم و مغذی، درگیر کردن خود با وظایف محل کار و توجه به احساساتتان، انرژی شمارا برای یک روز کنترل می کند.

مسئولیت پذیر باشید

اگر نمی توانید در محل کار خود مسئولیت پذیر باشید، این احتمال وجود دارد که برای مدت طولانی کار رسمی نداشته اید! بنابراین شما می توانید با برنامه ریزی وظایف خود و به حداقل رساندن حواس پرتی‌های روزانه‌تان به یک کارمند حرفه ای و مسئولیت پذیر تبدیل شوید.

به پوشش و ظاهر خود اهمیت دهید

اگر محل کار شما کد لباس دارد، از آن پیروی کنید و مرتب و تمیز باشید. با اینحال، اگر کد لباس ندارید، به لباس‌های دیگران نگاه کنید و خود را به عنوان کارمندی با لباس های مرتب تر از دیگران تبدیل کنید.

صادق و قابل اعتماد باشید

اگر کاری به شما محول شده است، آنرا با صداقت انجام دهید. هر قدمی که برمیدارید، خود را مسئول بدانید و پذیرای عواقب ( بازخورد مثبت یا منفی) از سوی کارفرمای خود باشید. کارمندی باشید که تیم بتواند برای انجام هر پروژه ای به شما اعتماد کند.

علاقه مند به یادگیری باشید

همیشه در محل کار به دنبال یادگیری و رشد باشید. شما با تجربه‌ای که به دست می‌آورید و توجه به نکات مثبت و بدرد بخور، به یک کارمند حرفه ای تبدیل خواهید شد. همانطور که در کار خود رشد می کنید، سعی کنید مهارت های خود را به روز نگه دارید و دانش خود را ارتقا دهید.

با رئیس سخت گیر خود کنار بیایید

برخورد با یک رئیس سخت گیر، یکی از حساس ترین مکالمات برای کارمندان می‌باشد. از آنجایی که رئیس یک سازمان مهم ترین جایگاه را دارد، بنابراین باید بتوانید رفتار حرفه ای خود را به گونه ای ارتقا دهید که در آینده مشکلی برایتان پیش نیاید.

به عنوان مثال، به خوبی به حرف‌ها و وظایفی که رئیس سازمان به شما می‌سپارد، گوش دهید و بدون هیچ خطایی آنرا انجام دهید.

 

چرا داشتن رفتار حرفه ای در سازمان موضوع مهمی است؟

داشتن رفتار حرفه ای در سازمان از این جهت مهم است که کارمندان می‌توانند در محیط کاری احساس رضایت بیشتری داشته باشند و به پیشرفت و موفقیت سازمان کمک نمایند.

از آنجایی که هر سازمانی می خواهد سطح حرفه ای بودن بالایی داشته باشد، بنابراین در وهله اول به دنبال کارمندانی است که مودب، کمک کننده، جدی، قابل اعتماد و شایسته یا به طور واضح دارای رفتار حرفه ای باشند.

 

جمع بندی

به گفته دکتر پرستو اسلامی، اساساً رفتار حرفه ای در سازمان به این بستگی دارد که همیشه بیشترین تلاش خود را طبق قوانین رفتاری سازمان انجام دهید و در عین حال با دیگران با احترام رفتار کنید. برنامه ما در جلسات کوچینگ توسعه سازمانی این است تا سطح اخلاق و رفتار حرفه ای خود را در سازمان ارتقا داده و یاد بگیرید که چطور به عنوان یک تازه وارد تصویر خوبی از خود در محیط‌های کاری مختلف نشان دهید. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم در حین پیشروی در حرفه خود، به شخص حرفه ای نیز تبدیل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.