عوامل موثر بر ارتباطات سازمانی

کدام عوامل بر ارتباطات سازمانی موثر‌ اند؟

عوامل موثر بر ارتباطات سازمانی، جای پای فعالیت های شرکت شمارا در دنیای رقابتی امروز مسحکم می سازند. اگرچه ارتباطات سازمانی جریان تعاملی و ارتباطاتی با مشتریان، کارمندان و غیره را به وجود می‌آورند، اما عوامل ارتباطات سازمانی و پیدا کردن مهم ترین نکات آن برای برخی مدیران کمی چالشی تعریف می‌شوند.

خوشبختانه، تکنیک ها و کلید های زیادی برای باز کردن قفل این عوامل و ورود به جاده ی اصلی موفقیت وجود دارد که می‌توانید از آنها هم در ارتباطات درون سازمانی و هم در ارتباطات برون سازمانی برای موفقیت و پیشرفت کسب و کار خود استفاده کنید. تصمیم گرفته‌ایم در این مقاله درباره عواملی که بر ارتباطات سازمانی موثر هستند، صحبت کرده و دلیل مهم بودن آنهارا شرح دهیم.

 

تعریف دقیق ارتباطات سازمانی

ارتباطات سازمانی قسمت جدا نشدنی برای تمام سازمان ها هستند که به آنها کمک می‌کنند تا با ایجاد یک کسب و کار موفق با حضور کارمندانی که دارای مهارت برقراری ارتباط با مشتریان هستند و می‌توانند به راحتی مفاهیم مختلف در پروژه ها را بررسی کنند به موفقیت برسند. اما اگر این ارتباطات توسط تمام کارمندان رعایت نشود منجر به سوء تفاهم و از بین رفتن هماهنگی بین کارمندان در پروژه ها خواهد شد، پس تا اینجا نتیجه می‌گیریم که داشتن ارتباط سازمانی برای تمام سازمان ها ضروری و اگر تمام مدیران به آن به طور صحیح اهمیت دهند، اجرا شدنی است.

به علاوه؛ با شناختن صحیح عوامل موثر بر ارتباطات سازمانی می‌توانید خیلی زود به هدف خود یعنی رسیدن به فرهنگ سازمانی اثر بخش برسید. گفته شده قدم اول در رسیدن به فرهنگ سازمانی اثر بخش، مدیران و کارکنانی هستند که همگی در انجام پروژه ها تمام دقت و توجه خود را روی بررسی مفاهیم، اطلاعات و افکار می‌گذارند. یک مدیر توانا می‌بایست هوش هیجانی ( هوشی که با کمک آن می‌توان به راحتی احساسات و منطق را کنترل و تصمیم بهتری گرفت) بالاتری نسبت به کارمندان خود داشته باشد تا بتواند رفتار تمام نیروهای خود را درک و تیم های موفق بیشتری تشکیل دهد. شاید کمی برای خواندن ادامه این مقاله دلهره گرفته باشید، اما ارتباط سازمانی حوزه بسیار وسیعی است که شامل انواع تکنیک ها، اهمیت ها و اشکال می‌باشد و شما می‌توانید برای تداوم ارتباطات سازمان خود یکی از آنها را بهتر بشناسید و از آن در میان کارمندان خود به صورت ثابت استفاده کنید.

 

کلیدی ترین عوامل در بهبود ارتباطات سازمانی را بشناسید

همانطور که قبلتر گفتیم، شناختن عوامل موثر بر ارتباطات سازمانی یک گام بسیار مهم در ایجاد فرهنگ سازمانی اثر بخش و افزایش بهره وری است. این عوامل عبارتند از:

موانع ارتباط سازمانی را بشناسید

شاید تا کنون متوجه برخی از این موانع بر سر راه پروژه های سازمان خود شده باشید، به عنوان مثال زبان پیچیده یکی مهم ترین موانع ارتباط سازمانی است که باعث عدم همکاری کارکنان با یکدیگر می‌شود. برای جلوگیری از پیش آمدن این مانع می‌بایست مدیران به صورت مداوم شرایط روحی و فعالیت کارمندان را بررسی نمایند تا کار تیمی هیچ گاه ابهام آمیز نشود.

محیط کاری حرفه ای تری برای کارمندان خود بسازید

از آنجایی که کارمندان طیف وسیعی از روابط را در محل کار تجربه می‌کنند، مدیران می‌بایست از همان ابتدای استخدام یک کارمند در مورد احساسات و روابط او به بینش متوسطی برسند تا با درنظر گرفتن نباید های هر کدام از آنها یک محیط کاری پویا تر برای تمام کارمندان خود به وجود آورند.

ایجاد سازمانی به روز

از آنجایی که تمام سازمان ها می بایست در هر حوزه ای با توجه به تقاضای بازار هرروز اهداف جدید تری را درنظر بگیرند، بنابراین، باید برای کارمندانشان پایگاه دانشی به وجود آورند که حتی در صورت تغییر فناوری های داخلی سازمان، آنها بتوانند به انجام پروژه هایشان به راحتی ادامه دهند.

همیشه با تیم خود مشورت کنید

مهم ترین عاملی که بر ارتباطات سازمانی موثر است، مشورت کردن با کارمندان برای در جریات گذاشتن آنها در مورد پروژه ها و تغییرات جدید می‌باشد. به عنوان مدیر سازمان شما می‌توانید در یکی از شبکه های اجتماعی گروهی تشکیل داده و با کارمندان خود مشورت کنید یا حتی به صورت هفتگی برای آنها جلسه برگزار کنید.

 

تکنیک های موثر در ارتباطات سازمانی

برای اینکه بتوانید از عوامل موثر بر ارتباطات سازمانی به صورت اثرگذار استفاده کنید، به یادگیری تکنیک های زیر نیاز دارید تا با کمک آنها راحت تر مخاطبان خود را به مشتریان ثابت سازمان خود تبدیل کنید.

ابتدا سازمان خود را به خوبی تجزیه و تحلیل کنید

برای تهیه یک برنامه ارتباط سازمانی نتیجه بخش، می‌بایست از ابتدا به خوبی سازمان خود را بررسی کنید. اما چگونه؟ هر سازمانی صرف نظر از کوچک یا بزرگ بودن آن نیازمند یک برنامه ارتباطی رسمی و از پیش تعیین شده است، یعنی ابتدا به جاده ای نیاز دارد تا بعدها بتواند آنرا با موفقیت هایی که بدست می‌آورد به یک جاده ی پیشرفته و به روز تبدیل کنند. بنابراین، حتما تمام بخش های سازمان خود که می توانند سریع تر برایتان سود بخش و قابلیت پیشرفت دارند را بشناسید.

به نظر کارکنان خود اهمیت دهید

نظر و ایده های کارکنان نیز می‌تواند گاهی در ایجاد یک برنامه موثر کمک کننده باشد. پس با نیرو های کاری خود مشورت کنید و سپس خواهید دید که چگونه کاستی های برنامه ی سازمانتان از بین رفته اند.

الهام بگیرید

از آنجایی که سازمان شما یک سازمان نوپا است، می‌توانید نگاهی به برنامه ی ارتباطی سایرین بیاندازید. دقت کنید، منظور ما از این قسمت الهام گرفتن است، نه کپی کردن!

از همه ی اعضای سازمان بازخورد بگیرید

مدیران و کارکنان یک سازمان، قطعا افرادی خواهند بود که از قبل کمی با ارتباط سازمانی و عوامل آن آشنا اند، بنابراین هیچ گاه تنهایی تصمیم نگیرید و حتما نتیجه ی برنامه ای که برای آینده سازمان دارید را با آنها در میان بگذارید.

 

جمع بندی

به گفته دکتر پرستو اسلامی، ستون فقرات ارتباطات سازمانی، عوامل موثری می‌باشند که به مدیران و کارکنان یاد می‌دهند، چگونه با افراد درون سازمان و بیرون سازمان به برقراری ارتباط پایدار بپردازند، چرا که بدون یادگیری این عوامل نمی‌توان سازمانی موفق و با ارزش ساخت. برای درک هرچه بهتر عوامل موثر بر ارتباطات سازمانی می‌توانید در  جلسات آموزشی کوچینگ سازمانی شرکت و برای آینده کسب و کار خود یک برنامه ارتباطی قوی بسازید.

3 پاسخ به “کدام عوامل بر ارتباطات سازمانی موثر‌ اند؟”

  1. […] ارتباطات در سازمان مهم است زیرا باعث افزایش روحیه کارکنان، تعامل و رضایت متقابل و در نتیجه […]

  2. […] تعریف ارتباطات سازمانی، چهار نوع اصلی ارتباطات آمده که عبارتند از: ارتباطات داخلی، […]

  3. […] اینجا با سه کاربرد ارتباطات اجتماعی در رفتار شناسی آشنا خواهید […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.